Odpowiedzialne pożyczanie - na czym polega?

09.12.2021

Jak odpowiedzialnie pożyczać pieniądze?

W dzisiejszych czasach zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy mają dostęp do różnego rodzaju produktów o charakterze pożyczkowym, dzięki którym mogą poprawić swoją bieżącą płynność finansową. Pieniądze pochodzące z kredytu czy pożyczki mogą również służyć sfinansowaniu celów inwestycyjnych, na które większość osób nie mogłaby sobie pozwolić, gdyby dysponowała jedynie własnymi dochodami. Należy jednak pamiętać o tym, że pożyczanie pieniędzy powinno być świadome i odpowiedzialne.

Czym jest odpowiedzialne pożyczanie?

Na początku warto zastanowić się, co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie i z czym właściwie się to pojęcie wiąże. Odpowiedzialności wymaga się nie tylko od pożyczkobiorców, ale również od pożyczkodawców. Otóż ci drudzy nie powinni pożyczać pieniędzy osobom, które nie mają żadnej zdolności kredytowej, a więc nie będą w stanie spłacić na czas zobowiązania.

Responsible lending to filozofia, którą muszą kierować się zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Nieprawdą jest bowiem, że pożyczkę może otrzymać każdy, bez względu na to, jaką posiada historię kredytową oraz jakie są jego dochody. Pożyczkobiorcy również muszą zaciągać zobowiązania w sposób odpowiedzialny, a więc tak, aby nie popaść w spiralę zadłużenia (sytuacja, w której jedną pożyczką spłaca się poprzednią) bądź uniknąć egzekucji komorniczej.

Pożyczka dopasowana do potrzeb i możliwości

Pożyczkobiorca powinien zadbać o to, aby spłata kolejnych zobowiązań nie nadszarpnęła w znaczący sposób jego domowego budżetu. Eksperci radzą, aby wysokość wszystkich zobowiązań do spłaty w częstotliwości miesięcznej nie przekraczała 1/3 miesięcznych dochodów. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z sumiennym spłacaniem rat – sytuacja ta może mieć bardzo przykre konsekwencje. Instytucja kredytująca niemal od razu wszczyna bowiem procedurę windykacyjną, a jeśli ta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, oddaje sprawę do sądu.

Dlatego też pożyczkobiorca zawsze powinien oszacować, czy będzie w stanie spłacić kolejne zobowiązanie. Odpowiedzialne pożyczanie nie musi jednak oznaczać zaciągania pożyczek na niskie, stosunkowo łatwe do spłaty kwoty. Jeśli klient potrzebuje uzyskać większą sumę, to dobrze jest wybrać ofertę, dzięki której możliwe będzie rozłożenie spłaty pożyczki na większą liczbę rat.

Warto również zwracać uwagę na konkretne oferty pożyczek czy kredytów. Bardzo ważnym elementem jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która wyraża faktyczny koszt kredytu. Dzięki niej klient może oszacować, w jakiej wysokości raty będzie musiał spłacać. Im niższe RRSO, tym oferta korzystniejsza.

Sprawdź naszą ofertę pożyczki na karcie kredytowej, dzięki której potrzebne środki finansowe będą zawsze do Twojej dyspozycji. Dostosuj w sposób odpowiedzialny wysokość limitu kredytowego na karcie do swoich możliwości, aby w pełni bezpiecznie wykorzystywać uwolnione środki finansowe.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Odpowiedzialne zarządzanie finansami

Pod pojęciem odpowiedzialnego pożyczania kryje się także odpowiedzialne zarządzanie finansami. Zadaniem każdego, kto prowadzi własne gospodarstwo domowe, jest oszacowanie swoich miesięcznych dochodów oraz wydatków. Sumy powinny się bilansować, co pozwoli zachować równowagę finansową. Oczywiście, jeśli wydatki przeważają dochody, można pomyśleć nad zaciągnięciem pożyczki czy kredytu. W samym pożyczaniu nie ma absolutnie nic złego, a wręcz przeciwnie – pożyczka może pomóc podreperować budżet, a także zachować płynność finansową. Niemniej jednak problem pojawia się w sytuacji, gdy przeważająca część wydatków jest finansowana kapitałem pożyczkowym.

Odpowiedzialnie, czyli bezpiecznie

Odpowiedzialne pożyczanie to bezpieczne pożyczanie, co ma szczególne znaczenie w szczególności w przypadku pożyczek, które można zaciągnąć przez internet. Przed wysłaniem wniosku o pożyczkę należy sprawdzić, czy dana firma figuruje w rejestrach KNF. Pozwala to zyskać pewność, że instytucja naprawdę istnieje.

Co więcej, zaufane firmy pożyczkowe nie wymagają od klientów przesyłania skanów dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości. Warto również pamiętać o tym, że żadna uczciwa firma pożyczkowa nie będzie prosiła o przekazanie na swoje konto znacznych kwot pieniężnych w celu weryfikacji klienta. Zwykle kwota przelewu weryfikacyjnego wynosi nie więcej, niż 1 zł.

Warto również sprawdzić, czy firma należy do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz czy przestrzega dobrych praktyk ZPF, czyli Związku Przedsiębiorców Finansowych.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon