Linia kredytowa

07.09.2021

Linia kredytowa to rozwiązanie, które może bardzo skutecznie rozwiązać nasze problemy finansowe. Nie jest to typowy kredyt, a produkt finansowy, który może zostać udzielony zarówno przez osobę prywatną, jak i przedsiębiorcę. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o linii kredytowej. 

Co to jest linia kredytowa — definicja

Linia kredytowa czasami nazywana jest także kredytem odnawialnym. Jej działanie przypomina nieco zadłużanie się na kartach kredytowych oferowanych przez banki. Mamy możliwość wykorzystywania środków finansowych do wysokości wyznaczonego limitu w ramach konkretnego rachunku bankowego. 

Od typowego kredytu, czy pożyczki linia kredytowa różni się tym, że jest odnawialna. Oznacza to, że z wyznaczonego nam limitu możemy korzystać wielokrotnie. 

Otwarta linia kredytowa – dla kogo? 

Otwarta linia kredytowa bardzo często jest idealnym sposobem na zachowanie płynności finansowej, nawet w sytuacji, kiedy brakuje nam gotówki na kilka dni przed kolejną wypłatą. Zazwyczaj warunkiem jej uzyskania jest posiadanie rachunku w danym banku przez minimum trzy miesiące. Konieczne jest oczywiście także uzyskiwanie regularnych dochodów, które trafiają nasz prywatny rachunek bankowy. Coraz popularniejszą opcją na polskim rynku finansowym jest linia kredytowa na karcie, oferowanej przez firmy pozabankowe. To stosunkowo nowy produkt, który zdobywa popularność ze względu na prostą formę zarządzania środkami na karcie i bezpieczeństwo.

Linia kredytowa pozabankowa

Banki to niejedyne instytucje, które pozwalają na dostęp do linii kredytowej. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są pozabankowe linie kredytowe, które mają bardzo wiele zalet. Spośród nich można wymienić między innymi:

  • możliwość otrzymania limitu już po skończeniu osiemnastego toku życia 
  • minimum formalności
  • możliwość załatwienia wszystkiego bez wychodzenia z domu 
  • stosunkowo wysokie kwoty limitów
  • opcje spłaty dostosowane do naszych potrzeb

Bardzo dużym udogodnieniem jest także fakt, że firmy pozabankowe bardzo często akceptują dochód pochodzący nie tylko z wynagrodzenia za pracę, ale także z innych źródeł – renty, emerytur, czy nawet niektórych świadczeń socjalnych. 

Firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów w bazach dłużników i biurach informacji gospodarczej. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj bywają one nieco bardziej elastyczne w kwestii przyznawania swoim klientom produktów finansowych. Za zaletę można uznać, chociażby fakt, że nie ma tam konieczności wiązania się jedną instytucją na wiele miesięcy przed otrzymaniem limitu. 

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Linia kredytowa odnawialna 

A jakie są koszta związane z odnawialną linią kredytową? Do całościowej kwoty trzeba włączyć odsetki, które liczone są od kwoty udzielonego nam zobowiązania. Do tego dochodzi jeszcze kwota prowizji, która zazwyczaj doliczana jest co dwanaście miesięcy. 

Jeżeli zdecydujemy się na linię kredytową w instytucji pozabankowej, musimy liczyć się z tym, że nie będzie ona przypisana do żadnego rachunku bankowego, ponieważ firmy pożyczkowe nie mogą takich prowadzić. Limit zostaje natomiast przydzielony do konkretnego konta, które wcześniej wskazaliśmy we wniosku lub na specjalnej karcie, którą można otrzymać od firmy pozabankowej.

Umowa na linię kredytową w firmie pozabankowej zazwyczaj podpisywana jest minimum na kilka miesięcy. Zobowiązanie, które utworzy się z wykorzystanego limitu, musi być spłacone po jego zakończeniu. Kwoty proponowane przez firmy pożyczkowe są bardzo różne i można z łatwością dopasować je do swoich własnych potrzeb. 

O jakich kwotach dokładnie mowa? Wszystko zależy od naszych potrzeb, możemy zdecydować się zarówno na kilkaset jak i kilka tysięcy złotych. Firmy pożyczkowe mają dosyć elastyczne widełki oferowanych kwot. Ostatecznie wiele zależy od naszej zdolności kredytowej. 

Linia kredytowa bez BIK

Wielu klientów zwraca się w kierunku firm pozabankowych ze względu na to, że ich polityka przyznawania limitów kredytowych wydaje się bardziej liberalna niż ma to miejsce w przypadku banków. Czy rzeczywiście takie przekonanie ma jakieś przełożenie na rzeczywistość? Można w pewnym senie założyć, że polityka kredytowa takich instytucji faktycznie jest nieco bardziej liberalna. W żadnym wypadku nie oznacza to, że firmy pożyczkowe nie mają żadnych wymagań w stosunku do swoich klientów.

Czy linia kredytowa bez sprawdzania baz BIK faktycznie jest możliwa do uzyskania? Niestety, raczej nie jest to możliwe. Być może wnioski kredytowe nie są bardzo dokładnie prześwietlane, jednak dla bezpieczeństwa firmy pożyczkowe zawsze sprawdzają swoich klientów w bazach dłużników oraz biurach informacji gospodarczej. 

Linia kredytowa online – czy warto? 

Linia kredytowa online w firmie pozabankowej to niezwykle popularne w ostatnich czasach rozwiązanie. Taki produkt finansowy ma wiele zalet. Formalności przy jego załatwianiu zostały zredukowane do minimum, a spłata może być potraktowana bardziej elastycznie. Warto jednak zaznaczyć, że otrzymanie limitu zawsze wymaga od klienta posiadania relatywnie dobrej zdolności kredytowej i braku wpisów w bazach dłużników, które świadczyłyby o tym, że mamy do czynienia z osobą, która ma regularne problemy ze spłatą zobowiązań.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po tego typu rozwiązanie, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw. Niezależnie od podjętej decyzji warto mieć świadomość, że odnawialna linia kredytowa to produkt proponowany nie tylko przez banki, ale także przez firmy pozabankowe, które dostosowują swoją ofertę do zmieniających się ciągle potrzeb klientów. 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon