Kim jest żyrant, na czym polega pożyczka z żyrantem?

26.09.2022
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Żyrant to osoba, która poręcza za pożyczkobiorcę – innymi słowy, jeśli ten przestanie spłacać zobowiązanie w terminie, musi to za niego uczynić żyrant. Choć pożyczki z żyrantem są coraz rzadziej spotykane, to jednak wciąż możemy znaleźć je w ofercie niektórych firm pożyczkowych, a nawet banków. Na czym polega pożyczka z żyrantem? Jak ją uzyskać?

Kim jest żyrant?

Banki, które udzielają klientom kredytów, czasami wymagają dodatkowego zabezpieczenia, jakim jest ustanowienie żyranta. Żyrant kredytu zobowiązany jest spłacać zobowiązanie osoby, za którą poręczył, ale tylko w przypadku, gdy kredytobiorca przestaje robić to we własnym zakresie. 

Bank nie pyta jednak o powody zaprzestania spłacania zobowiązania – od razu sięga do kieszeni żyranta. Pożyczki z żyrantem oferują również wyspecjalizowane firmy pożyczkowe. W ostatnim czasie nieco straciły one na popularności, na rzecz szybkich pożyczek dostępnych od ręki, jednak w niektórych firmach wciąż są dostępne. 

Pozostaje pytanie, kto może być żyrantem? W przypadku kredytu bankowego, żyrant musi posiadać zdolność kredytową, którą analitycy oceniają na etapie podejmowania decyzji o przyznaniu kredytu. Nieco inaczej jest w przypadku firm pożyczkowych, które owej zdolności kredytowej nie badają. Wtedy też żyrantem może zostać osoba, która zobowiąże się do spłacania pożyczki, gdy osoba ją zaciągająca przestanie uiszczać poszczególne raty. Najczęściej firmy pożyczkowe wymagają podżyrowania zobowiązania, jeśli pożyczka ma zostać udzielona osobie zadłużonej.

Jak uzyskać pożyczkę z żyrantem?

W celu uzyskania pożyczki z żyrantem, musimy przede wszystkim znaleźć osobę, która gotowa będzie za nas poręczyć. Jak zostało wspomniane wyżej, żyrant nie musi posiadać zdolności kredytowej, jednak musi mieć dobrą historię kredytową. Oznacza to, że jego nazwisko nie będzie figurowało w bazach dłużników. 

Aby uzyskać pożyczkę z żyrantem, należy złożyć odpowiedni wniosek. Możemy zrobić to online, za pomocą formularzy elektronicznych. Podaje się w nich dane osobowe, dane z dowodu osobistego, a także dane żyranta. Firma pożyczkowa może wymagać osobistego stawienia się w oddziale zarówno pożyczkobiorcy, jak i żyranta, celem potwierdzenia tożsamości. Pieniądze przekazywane są bezpośrednio na konto klienta, ewentualnie mogą też zostać przekazane do ręki, jeśli pożyczkobiorca stawia się w oddziale osobiście.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Kto może otrzymać pożyczkę z żyrantem?

Pożyczka z żyrantem dostępna jest dla osób pełnoletnich, które posiadają obywatelstwo polskie i pełną zdolność do czynności prawnych. Co więcej, klienci muszą legitymować się ważnym dowodem osobistym. Takie same wymagania stawiane są wobec żyranta, który dodatkowo musi posiadać dobrą historię kredytową. 

Żyrant bierze na siebie odpowiedzialność finansową, zatem musi on posiadać środki, za pomocą których będzie mógł dokonać ewentualnej spłaty pożyczki. Co ważne, pożyczki z żyrantem czasami udzielane są osobom zadłużonym, które w zwykłych okolicznościach nie mogłyby pozyskać finansowania. 

Firma pożyczkowa posiada jednak zabezpieczenie, które gwarantuje właśnie żyrant, dlatego jest gotowa udzielić pożyczki zadłużonemu. Warto jednak mieć świadomość, że tego rodzaju pożyczki zwykle opiewają na stosunkowo niskie kwoty.

Pożyczka z żyrantem – kiedy jest opłacalna?

Po pożyczkę z żyrantem najchętniej sięgają osoby, które w jakiś sposób chcą zabezpieczyć spłatę zobowiązania. Wynikać to może na przykład z niepewnej sytuacji finansowej (utrata pracy, zwiększona liczba wydatków w danym okresie) czy posiadanego już zadłużenia. 

W tego rodzaju pożyczce bardzo istotna jest postać żyranta, który własnym majątkiem odpowiada za zobowiązania pożyczkobiorcy. Ponadto, w przypadku kredytów żyrantów może być nawet kilkoro, podczas gdy w kontekście pożyczki mówimy zwykle o jednym poręczycielu. 

Co ważne, nie może on wycofać się z umowy, którą niejako potwierdza własnym podpisem. Warto jednak mieć na uwadze, że żyrant odpowiada wyłącznie w kontekście danego zobowiązania, a nie wszystkich, jakie zaciągnął pożyczkobiorca. 

 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon