Kim jest pośrednik kredytowy i czym się zajmuje?

23.04.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skomplikowany może być proces uzyskania kredytu? Pośrednicy kredytowi to niczym nawigatorzy na skomplikowanych wodach finansów, pomagający klientom znaleźć najlepsze rozwiązania kredytowe, które spełniają ich indywidualne potrzeby. W tym artykule dowiesz się, kim są ci specjaliści i jakie pełnią funkcje, pomagając klientom w zakresie finansowania.

Kim jest pośrednik kredytowy?

Pośrednik kredytowy to osoba lub firma działająca jako mediator między klientem a instytucją finansową, taką jak bank czy firma pożyczkowa. Jego głównym zadaniem jest pomoc klientom w znalezieniu i uzyskaniu kredytu, który najlepiej odpowiada ich finansowym potrzebom i możliwościom. 

Pośrednik kredytowy analizuje sytuację finansową klienta, doradza w kwestii dostępnych opcji kredytowych, a następnie pomaga w skompletowaniu i złożeniu odpowiednich dokumentów potrzebnych do uzyskania finansowania. Jest to kluczowa rola, która wymaga głębokiej wiedzy o rynku finansowym oraz aktualnych ofertach kredytowych.

Co należy do obowiązków pośrednika kredytowego?

Pośrednik kredytowy ma szereg obowiązków, które wymagają nie tylko wiedzy finansowej, ale także umiejętności interpersonalnych. Oto główne z nich:

  • Analiza finansowa klienta: zrozumienie sytuacji finansowej klienta, w tym jego dochodów, zobowiązań i zdolności kredytowej.
  • Dobór odpowiedniego produktu kredytowego: wybór kredytu, który najlepiej pasuje do potrzeb i możliwości finansowych klienta.
  • Prowadzenie dokumentacji: pomoc w przygotowaniu i kompletowaniu wszelkich dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku kredytowego.
  • Negocjacje z bankami: reprezentowanie klienta w rozmowach z bankami oraz negocjowanie warunków kredytowych.
  • Wsparcie i doradztwo: stałe doradztwo i wsparcie dla klienta na każdym etapie procesu kredytowego.
Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Kto może zostać pośrednikiem kredytowym?

Aby zostać pośrednikiem kredytowym, potrzebna jest odpowiednia wiedza i umiejętności. Kandydaci powinni posiadać przynajmniej średnie wykształcenie, choć wyższe wykształcenie w dziedzinie finansów, ekonomii czy prawa jest zdecydowanie zalecane. Istotne są także licencje i certyfikaty, które potwierdzają kwalifikacje do wykonywania tego zawodu, takie jak certyfikat pośrednika kredytowego. 

Poza wiedzą teoretyczną, pośrednik musi wykazywać się również umiejętnościami miękkimi, takimi jak zdolności negocjacyjne, komunikatywność, umiejętność analizy finansowej oraz wysoki poziom etyki zawodowej. W tej pracy kluczowa jest również umiejętność budowania długotrwałych relacji z klientami.

Czy warto wziąć kredyt przez pośrednika kredytowego?

Decyzja o skorzystaniu z usług pośrednika kredytowego może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza dla osób, które nie czują się pewnie w zawiłościach rynku finansowego. Pośrednik może pomóc znaleźć ofertę z lepszymi warunkami, niż te, które klient mógłby znaleźć samodzielnie, dzięki dostępowi do szerokiej sieci kontaktów w instytucjach finansowych. 

Z drugiej strony, korzystanie z usług pośrednika wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci prowizji za jego usługi. Warto zatem rozważyć, czy korzyści z usług pośrednika przewyższają te koszty. Czasami bezpośrednie negocjacje z bankiem mogą wydawać się bardziej opłacalne, zwłaszcza gdy klient posiada dobrą historię kredytową i zna swoje potrzeby finansowe.

Ile wynosi prowizja pośrednika kredytowego?

Prowizja pośrednika kredytowego jest zazwyczaj naliczana jako procent od wartości kredytu, który udało się uzyskać dla klienta. Wielkość tej prowizji może się różnić, ale najczęściej oscyluje w przedziale od 2% do 5% kwoty kredytu

Chociaż wydaje się, że to bank ponosi koszt prowizji, to w rzeczywistości często przerzuca on tę opłatę na klienta poprzez zapisy w tabeli opłat i prowizji. W związku z tym, klient końcowy może niejako nieświadomie pokrywać koszt usług pośrednika, co jest zakamuflowane w strukturze kosztów kredytu. W zależności od skomplikowania sprawy kredytowej oraz wysokości kredytu, całkowita kwota prowizji pośrednika może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon