Umowa zlecenie jest jednym z rodzajów umowy cywilnoprawnej, które regulowana jest przez Kodeks Cywilny. Nie zapewnia ona tak skutecznej ochrony, jak umowa o pracę, na przykład w kontekście okresu wypowiedzenia. Osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenie często zastanawiają się, czy ich kontrakt będzie wystarczającym zabezpieczeniem, aby móc otrzymać pożyczkę?
Pożyczka bankowa, a umowa zlecenie
Odpowiedź na pytanie, czy możliwa jest pożyczka na umowę zlecenie, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, czy klient chce ubiegać się o nią w banku, czy też zamierza zaciągnąć pożyczkę w instytucji pozabankowej. W obu przypadkach będzie on musiał udowodnić posiadanie zdolności kredytowej, jednak o wiele trudniej będzie mu otrzymać pożyczkę bankową.
Instytucje bankowe wymagają od swoich klientów posiadania stałego źródła dochodów – najlepiej umowy o pracę na czas nieokreślony. O przyznanie środków mogą jednak starać się osoby, które zatrudnione są w ramach umowy o pracę na czas określony. W przypadku umowy zlecenie banki niechętnie udzielają pożyczek, a jeśli już, to jedynie na niskie kwoty. Mogą one również wymagać dodatkowego zabezpieczenia pożyczki. Banki uważają bowiem, że umowa zlecenie nie jest sama w sobie odpowiednim zabezpieczeniem pożyczki, a więc nie daje pewności, że klient spłaci ją w terminie.
Pożyczka na umowę zlecenie – warunki
Pożyczka na umowę zlecenie bądź innego rodzaju umowę cywilnoprawną często oferowana jest przez firmy pożyczkowe. Co więcej, kwota, którą można otrzymać, jest znacznie wyższa od tej, którą proponują banki. Jakie są warunki pożyczki na umowę zlecenie?
Co do zasady, wystarczy tylko wypełnić wniosek, który dostępny jest na stronie wybranej firmy pożyczkowej. We wniosku podać należy dane osobowe, a także oświadczyć o posiadaniu dochodów. Jeśli wniosek składany jest przez internet, to firmy pożyczkowe wymagają dodatkowo potwierdzenia tożsamości klienta. Polega ono na zalogowaniu się do swojej bankowości elektronicznej i wykonaniu przelewu na symboliczną kwotę 1 zł lub 1 gr na rachunek firmy pożyczkowej.
W przypadku pożyczek pozabankowych klient nie musi dostarczać dokumentów, takich jak zaświadczenie o zarobkach czy właśnie umowa, na podstawie której jest zatrudniony. Warunkiem udzielenia pożyczki jest posiadanie dobrej historii kredytowej, bowiem firmy pożyczkowe sprawdzają status swojego klienta w różnych bazach dłużników, na przykład w BIK czy KRD. O pożyczkę mogą starać się osoby pełnoletnie, które posiadają obywatelstwo polskie i pełną zdolność do czynności prawnych. Pożyczkę spłaca się w jednorazowo lub w ratach, przez ustalony z firmą okres kredytowania. W przypadku pożyczek na niewielkie kwoty zwykle wynosi on kilka miesięcy, zaś gdy mowa o pożyczkach na większe sumy, okres kredytowania może wynosić nawet kilka lat.
Sprawdź ofertę Netcredit, gdzie możesz uzyskać wygodną pożyczkę na karcie kredytowej. Dzięki temu rozwiązaniu, potrzebne pieniądze będziesz miał zawsze na wyciągnięcie swojego portfela.