Formy płatności w sklepach internetowych
Poniżej znajdziemy krótką charakterystykę najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych metod płatności w internecie.
Tradycyjny przelew internetowy
Wybierając taką opcję, zobowiązujemy się do spłacenia zakupów za pomocą przelewu internetowego. Od sprzedawcy otrzymujemy dane do przelewu, które trzeba przekopiować lub wpisać ręcznie w oknie przelewu bankowego. Przelew musi być wysłany w określonym czasie. Wadą takiego rozwiązania jest czas, którego potrzeba na zaksięgowanie przelewu.
Szybkie przelewy Pay By
Najczęściej wykorzystywana i jednocześnie najszybsza metoda płacenia za zakupy. Po jej wybraniu zostajemy przeniesieni na stronę operatora płatności, wybieramy nazwę swojego banku lub opcję BLIK i dokonujemy płatności szybkim przelewem. Informacja o dokonaniu wpłaty od razu dociera do sklepu.
Płatność BLIKiem
BLIK w ostatnim czasie bije prawdziwe rekordy popularności. Do wykonania płatności za jego pośrednictwem potrzebne jest posiadanie aplikacji banku, który jednocześnie obsługuje płatności BLIK. W chwili obecnej zdecydowana większość banków obsługuje płatności za pomocą BLIKA. Po zalogowaniu się do aplikacji musimy wybrać opcję o tej nazwie, wpisać sześciocyfrowy kod, który się wówczas wygeneruje i zatwierdzić płatność na telefonie komórkowym.
Płatność kartą płatniczą lub kredytową
Kolejną bardzo popularną metodą płatności internetowej jest opłata za pomocą karty. Wybierając tę opcję po raz pierwszy, musimy mieć kartę przed sobą, ponieważ konieczne będzie spisanie z niej danych, takie jak numer karty, jej data ważności oraz kod zabezpieczający.
Jeżeli korzystasz z urządzenia mobilnego, które jest tylko twoje i do którego nie ma dostępu żadna inna osoba, możesz z powodzeniem zapisać na nim dane karty. Wówczas unikniesz konieczności wpisywania danych za każdym razem. Trzeba pamiętać, że każdorazowe płacenie za zakupy internetowe kartą trzeba potwierdzić w aplikacji swojego banku albo poprzez SMS.
Płatność odroczona
To stosunkowo nowa opcja dostępna jedynie w niektórych sklepach internetowych. Umożliwia ona zakup produktu i opłacenie go po upływie określonego w umowie okresu. Najczęściej jest to trzydzieści lub dwadzieścia jeden dni. Sklep otrzymuje pieniądze od razu, a egzekwowaniem spłaty zajmuje się zewnętrzna firma, na której konto musimy wpłacić należność za zakupy.
Rodzaje płatności w internecie — podsumowanie
Zakupy w sklepach internetowych nigdy jeszcze nie były tak proste jak dzisiaj. Badania wskazują, że wielu Polaków nadal jeszcze sięga przede wszystkim po opcję zapłaty przy odbiorze, jednak płatność w internecie to coraz częściej wybierany sposób opłacania zakupów.
Niewątpliwie przyczynia się do tego różnorodność opcji, które zapewniają nam operatorzy. Niezależnie od tego, która z nich jest dla najwygodniejsza, zakupy można dzisiaj robić szybko i całkowicie bezpiecznie.
„Informacje zawarte w niniejszym materiale mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 k.c.”