Wiele osób marzy o własnym domu z ogródkiem, jednak w większości przypadków na marzeniach się jedynie kończy. Niesłusznie uważa się bowiem, że budowa domu jednorodzinnego to wydatek większy niż kupno mieszkania. Prawda jest taka, że budowa domu wymaga dużo więcej uwagi, wymaga więcej czasu i siły. Sprwadź, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w 2022 roku i czy ceny te jeszcze wzrosną..
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad budową domu musimy dokładnie znać rozmiar tej inwestycji, zaczynając od tego, co wchodzi w skład tego, co na końcu możemy nazwać własnym domem.
W skład budowy domu wchodzą następujące koszty:
- Koszt materiałów budowlanych – 60%
- Koszt przyłączeń, transportu oraz inne koszty dodatkowe – 20%
- Robocizna 20%
Warto zauważyć, że robocizna to jedynie 20% kosztów całej inwestycji. W podane powyżej szacunkowe wartości procentowe cen nie są wliczone: zakup działki oraz zagospodarowanie terenu (urządzenie ogrodu i cena ogrodzenia).
Sama inwestycja rozpoczyna się zwykle w momencie zakupu działki. Działka budowlana, w przypadku miejscowości położonych niedaleko Warszawy, może kosztować ponad 1 000 zł za 1m2. Jeżeli jesteśmy już posiadaczami działki, możemy odetchnąć z ulgą, gdyż właśnie zdjęliśmy ze swoich barków jeden z większych wydatków związanych z budową domu.
Kolejnym etapem jest uzyskanie odpowiednich pzowoleń i przyłączy. Dalsze kroki budowy każdego domu dzielą się na 5 podstawowch etapów:
- fundamenty
- stan surowy otwarty (SSO)
- stan surowy zamknięty (SSZ)
- stan deweloperski
- stan „pod klucz”
Poniżej przygotowaliśmy ceny dla każdego z poszczegółnych etapów budowy domu. Będą to oczywiście kwoty orientacyjne, które pozwolą poznać średni koszt budowy domu. Pamiętajmy jednak, że każda decyzja podjęta na poszczególnych etapach może nas od tej średniej oddalać.
Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?
Szacowany koszt budowy domu jednorodzinnego w 2022 roku to średnio 4-4,5 tys zł za 1m2 powierzchni użytkowej. Oczywiście piszemy tutaj o średnim standardzie i jest to cena, którą musimy zainwestować, żeby móc się wprowadzić, czyli tak zwane wykończenie pod klucz.
Cena budowy domu zależy głównie od jakości materiałów i w mniejszym stopniu od wielkości inwestycji.
WSKAZÓWKA:
Przeglądając w internecie różne oferty gotowych projektów warto zwrócić uwagę na to czy w cenniku zawarta jest cena za stan deweloperski czy za stan „pod klucz”, ponieważ to dopiero ten drugi gwarantuje nam opcję przeprowadzki do nowego miejsca zamieszkania.
Ile kosztują fundamenty i stan surowy otwarty (SSO)?
Przyjmuje się, że koszt budowy fundamentów to średnio od 10-20% kosztów całej inwestycji. Nierzadko zdarza się jednak, że musimy w nie zainwestować trochę więcej, ponieważ teren na którym się budujemy jest nieprzystosowany, np. podmokły. Musimy wówczas zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, które kwotę będą nam mogły podbić nawet do 30%.
Licząc koszt fundamentów musimy wziąć pod uwagę cenę poszczególnych prac, które wchodzą w skład kosztorysu:
- wykop pod fundamenty
- podkład betonowy pod ławami
- ławy i słupy fundamentowe
- ściany fundamentowe
- izolacje cieplne i przeciwwilgociowe
- podłoga na gruncie ( podkład z zagęszczonej podsypki i płyta betonowa)
„Informacje zawarte w niniejszym materiale mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 k.c.”