Karta kredytowa na wyjazd zagraniczny

09.12.2021

Karta kredytowa to narzędzie płatnicze, które znajduje się w portfelach coraz większej ilości Polaków. Kiedy nadchodzi czas wakacji, wiele osób zaczyna zastanawiać się, czy warto zabierać ją ze sobą za granicę. Podpowiadamy, czy karta kredytowa na wyjazd zagraniczny to dobry pomysł i o czym trzeba pamiętać.

Karta kredytowa za granicą — czy to dobry pomysł?

Karta kredytowa na wakacje za granicą to w bardzo wielu przypadkach to nie tylko wygoda, ale wręcz konieczność. Dlaczego? Chodzi o kulturę dokonywania opłat, która w wielu krajach znacznie różni się od tej polskiej.

Bardzo często możemy bowiem spotkać się z tym, że hotele, czy wypożyczalnie samochodów zagranicą obsługują wyłącznie klientów dysponujących kartą kredytową. Tylko oni uznawani są bowiem za wiarygodnych.

Karta kredytowa to także bardzo duże ułatwienie w sytuacji, kiedy na wakacjach za granicą spotkają nas niespodziewane wydatki. Płynność finansowa, jaką zapewnia posiadanie karty kredytowej to gwarancja pełnego spokoju podczas wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z karty kredytowej za granicą wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Płacenie kartą kredytową za granicą

Za granicą można płacić zarówno kartą kredytową Visa, jak i MasterCard. Korzystanie z nich warto jednak zostawić sobie na sytuacje, kiedy stanie się to całkowicie niezbędne. Samą kartę można spłacić w okresie bezodsetkowym, co nie będzie nas nic kosztowało. Dodatkowe prowizje i opłaty za przewalutowanie mogą jednak okazać się dosyć dotkliwe.

Prowizja za płatności kartą za granicą

Karta kredytowa na wyjazd zagraniczny to rozwiązanie, które (oczywiście w momencie dokonywania opłat) obciążone jest kilkoma opłatami. Jedną z najważniejszych jest prowizja. Jej dokładną wysokość określa umowa, jaką zawierasz z bankiem lub instytucją pozabankową. Najczęściej jest to odpowiednik kilku euro w walucie kraju, w którym odbywa się płatność. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę także prowizję za wypłatę z bankomatu.

Oprócz prowizji trzeba pamiętać także o innych opłatach. O czym mowa? Przede wszystkim  o opłacie za przewalutowanie, która zazwyczaj wynosi około pięciu procent wydawanej kwoty. W przypadku opłat za drobne zakupy nie są to, może, zauważalne kwoty, jednak w przypadku większych wydatków prawdopodobnie odczujemy je dosyć mocno.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Zabezpieczenie karty kredytowej za granicą

Karta kredytowa na wyjeździe zagranicznym powinna dosyć dobrze chroniona. Niemal każdy bank lub instytucja pozabankowa oferuje opcję zablokowania karty w momencie, kiedy zostanie ona skradziona lub zgubiona. Nie musi być to blokada permanentna. Często możemy zdecydować się na tymczasową, która zazwyczaj trwa około trzydziestu dni.

Warto pamiętać także o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak wprowadzenie limitu na wypłaty oraz tymczasowe zablokowanie płatności zbliżeniowych. W ten sposób zminimalizujemy potencjalne straty, do których może dojść, zanim zdołamy zablokować kartę.

Płacenie kartą kredytową za granicą — na co uważać?

Korzystanie z katy kredytowej za granicą w wielu przypadkach może być olbrzymim ułatwieniem. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Dobrze także pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą nam uniknąć wydawania dodatkowych pieniędzy.

Karty kredytowej lepiej nie wykorzystywać w bankomatach, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Decydując się na to, możemy bowiem zostać obciążeni podwójną prowizją – zarówno od operatora karty, jak i samego bankomatu.

Przed wyjazdem trzeba także dobrze rozważyć kwestię potencjalnej usługi automatycznego przewalutowania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona dobrowolna i wcale nie musimy z niej korzystać, jeżeli nie mamy takiej potrzeby.

Czy karta kredytowa na wyjazd zagraniczny to dobry pomysł? Z pewnością warto zabrać to narzędzie płatnicze ze sobą, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z niego wyłącznie w sytuacji, kiedy jest to absolutnie niezbędne, kiedy zaskakuje nas niespodziewany wydatek lub kiedy jest to jedyna dostępna płatność. Inaczej możemy zostać obciążeni zbędnymi kosztami.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon