Karta kredytowa czy kredyt - co wybrać?

09.12.2021

W przypadku braku wystarczających środków na sfinansowanie swoich potrzeb, z pomocą przychodzą różnego rodzaju produkty – kredyt, pożyczka czy karta kredytowa. Przed dokonaniem wyboru konkretnej oferty, dobrze zastanowić się, który produkt w lepszy sposób odpowiada na nasze bieżące potrzeby, a tym samym jest dopasowany do naszych możliwości. Karta kredytowa czy kredyt – co warto wybrać?

Karta kredytowa, a kredyt – różnice

Karta kredytowa i kredyt to dwa produkty finansowe, które są do siebie podobne jedynie z nazwy. W praktyce bowiem różnice pomiędzy nimi są diametralne. Otóż kredyt można otrzymać jedynie w banku – należy złożyć odpowiedni wniosek, a także dostarczyć dokumentację, na podstawie której oceniona zostanie zdolność kredytowa klienta. Najczęściej banki oferują kredyt:

  • hipoteczny – na wysokie kwoty, służy sfinansowaniu zakupu nieruchomości,
  • gotówkowy – na niewielkie sumy, udzielany w gotówce,
  • konsumpcyjny – udzielany jedynie osobom fizycznym,
  • inwestycyjny – zwykle udzielany na duże kwoty, na przykład na zakup samochodu czy ocieplenie domu.

W przypadku kredytu klient otrzymuje środki finansowe jednorazowo. Następnie zobowiązany jest on spłacać kredyt w ratach, wraz z odsetkami.

Tymczasem kartę kredytową oferują również instytucje pozabankowe. Jej mechanizm działania opiera się na tym, że posiadacz może dokonywać nią płatności w ramach przyznanego limitu. Zwykle czas na wykorzystanie środków wynosi miesiąc (lub nieco więcej), później zaś należy spłacić zobowiązanie wraz z odsetkami. Klient nie otrzymuje więc środków pieniężnych na konto, choć w niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie przez instytucję kredytującą przelewu na pewną kwotę, natomiast pozostałą część limitu można wykorzystać, dokonując płatności kartą kredytową.

Sprawdź ofertę pozabankowej karty kredytowej od NetCredit, dzięki której potrzebne środki finansowe będą zawsze do Twojej dyspozycji.

Kiedy warto wybrać kredyt?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna zapaść szczególnie wtedy, gdy kredytobiorca chce pozyskać większe sumy pieniędzy. Limity przyznane na karcie są bowiem niewielkie w stosunku do – na przykład – kwoty, na którą udzielany jest kredyt hipoteczny. Ze środków przyznanych w ramach karty kredytowej trudno więc pokryć większe wydatki o charakterze inwestycyjnym. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Należy przede wszystkim złożyć wniosek kredytowy, a także dostarczyć niezbędną dokumentację, potwierdzającą zdolność kredytową. Warto mieć na uwadze, że kredyt, w przeciwieństwie do pożyczki czy karty kredytowej, może zostać udzielony jedynie przez bank. Banki zaś bardzo surowo oceniają zdolność kredytową klienta, a w dodatku zazwyczaj mija sporo czasu od momentu złożenia wniosku do momentu przekazania pieniędzy na konto.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Kiedy warto wybrać kartę kredytową?

O kartę kredytową można ubiegać się albo w banku, albo w instytucji pozabankowej. Banki na ogół o wiele bardziej restrykcyjnie podchodzą do oceny zdolności kredytowej, natomiast otrzymanie karty w instytucji pozabankowej jest o wiele prostsze. Dzięki karcie kredytowej klient ma dostęp do odnawialnego limitu, za pomocą którego może on sfinansować swoje bieżące wydatki.

Karta kredytowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szybko uzyskać dostęp do środków finansowych. Sprawdza się również w przypadku osób, którym pod koniec miesiąca często brakuje gotówki. Kartą kredytową można wygodnie zapłacić w sklepie czy w punkcie usługowym. Po okresie kredytowania klient zobowiązany jest spłacić zobowiązanie, lecz tylko w kwocie, którą faktycznie wydatkował (oczywiście wraz z odsetkami).

Po dokonaniu spłaty limit ulega odnowieniu. W niektórych przypadkach klient musi dokonać jedynie spłaty kwoty minimalnej, aby móc w dalszym ciągu korzystać z limitu kredytowego, niemniej jednak wszystko zależy od zapisów konkretnej umowy. Niekwestionowaną zaletą pozabankowych kart kredytowych jest fakt, iż procedura ich uzyskania jest bardzo prosta. Ocena zdolności kredytowej sprowadza się głównie do sprawdzenia statusu klienta w bazach dłużników, dlatego – w przeciwieństwie do wnioskowania o bankową kartę kredytową – nie trzeba dostarczać żadnych dodatkowych zaświadczeń.

Sprawdź ofertę pozabankowej karty kredytowej od NetCredit. Wypełnij prosty wniosek, aby uzyskać możliwość otrzymania swojej własnej indywidualnej karty.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon