Karta kredytowa czy debet - co wybrać?

09.12.2021

Karta kredytowa oraz karta debetowa to dwa rozwiązania płatnicze, które mają ze sobą wiele wspólnego. Obydwie są bowiem w stanie umożliwić nam korzystanie ze środków, których nie ma na naszym rachunku bankowym. Pomiędzy nimi istnieje jednak kilka bardzo istotnych różnic.

Co to jest debet?

Debet na koncie to rozwiązanie, które pozwala nam korzystać ze środków finansowych w momencie, kiedy na naszym rachunku kończą się pieniądze. Wówczas na koncie tworzy się debet, który uzupełniany jest w momencie, nadejścia kolejnego przelewu.

Debet oczywiście musi zostać uregulowany, a jego oprocentowanie zależy w bardzo dużej mierze od indywidualnych ustaleń z bankiem oraz od aktualnych stóp procentowych NBP.

Co to jest limit na karcie kredytowej?

Limit na karcie kredytowej nie jest tożsamy z debetem, chociaż bardzo często te dwa pojęcia używane są zamiennie. Karta kredytowa, czyli popularna kredytówka, jest w istocie formą kredytu gotówkowego, który zostaje nam udzielony przez instytucję bankową (oraz coraz częściej przez rozmaite firmy pozabankowe). Nie ma związku z naszym kontem bankowym. Kartę możemy uzyskać nawet w banku, w którym nie prowadzimy rachunku lub w instytucji pozabankowej, w której nie mieliśmy nigdy żadnych zobowiązań finansowych.

Limit na karcie kredytowej to nic innego, jak tylko kwota, którą bank lub instytucja pozabankowa udostępnia nam do wykorzystania w ramach kredytu lub pożyczki w konkretnym okresie rozliczeniowym.

Konto z debetem czy karta kredytowa?

Wiele osób staje przed wyborem: debet na koncie, czy karta kredytowa? W istocie nie warto traktować tych rozwiązań jako alternatyw dla siebie nawzajem, ponieważ faktycznie spełniają one zupełnie inne funkcje.

Konto debetowe oraz karta kredytowa łączą się w tym, że umożliwiają nam wykorzystanie dodatkowych środków. Kredyt z karty kredytowej jest jednak o wiele bardziej uniwersalny, chociażby przez to, że nie dostępne na nim środki mogą być wykorzystane w dowolnym momencie, a nie tylko wtedy, kiedy nasz rachunek bankowy świeci pustkami.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Karta kredytowa a kredyt odnawialny

Każdemu z nas może przydarzyć się sytuacja, kiedy potrzeba nam więcej pieniędzy niż aktualnie mamy na koncie. W takich sytuacjach banki oraz instytucje pozabankowe wychodzą nam naprzeciw i proponują kilka rozwiązań. Jednym z nich jest kredyt odnawialny, które bardzo często bywa utożsamiany z kartą kredytową. Te dwa produkty finansowe całkowicie się jednak od siebie różnią.

Kredyt odnawialny powiązany jest bezpośrednio z naszym rachunkiem bankowym i pozwala na powiększenie znajdujących się na nim środków o udzielony przez bank limit. Wysokość limitu uzależniona jest od aktualnej zdolności kredytowej. Jeżeli limit kredytu odnawialnego wynosi 500 złotych, a my na koncie mamy akurat 2 tysiące, to na dowolne wydatki możemy przeznaczyć 2,5 tysiąca złotych.

Karta kredytowa z kolei, jak już zostało powiedziane, nie ma powiązania z rachunkiem bankowym. Jest od niego całkowicie niezależna, dlatego dodatkowe środki możemy wykorzystać w dowolnym momencie bez żadnego wpływu na pieniądze, które znajdują się na naszych rachunkach.

w NetCredit uruchomiliśmy innowacyjną na polskim rynku pożyczkę na karcie kredytowej, dzięki czemu środki finansowe są zawsze na wyciągnięcie ręki. Sprawdź na czym polega to rozwiązanie. Wypełnij jeden prosty wniosek, aby ubiegać się o pozabankową kartę kredytową z indywidualnym limitem na karcie.

Limit kredytowy na koncie – czy warto?

Limit kredytowy na koncie to bardzo przydatne rozwiązanie, z którego z każdym rokiem korzysta coraz więcej osób. Czy warto się na niego zdecydować? Zdecydowanie jest to bardzo ciekawa alternatywa dla kredytu gotówkowego. Z dodatkowego limitu nie musimy korzystać, jeżeli nie mamy takiej potrzeby. Jego obecność daje jednak bardzo dużą elastyczność finansową.

Bardzo często nie da się uciec od sytuacji, w której potrzebujemy nieco większej ilości gotówki. Limit kredytowy na koncie – debet lub kredyt odnawialny to sposoby na skuteczne radzenie sobie z tymi trudniejszymi sytuacjami. Warto z niego skorzystać, jeżeli tylko mamy stałe dochody i świadomość, że ewentualny debet będziemy mogli spłacić.

Debet, czy karta kredytowa?

Karta kredytowa i debet na koncie to dwa różne pojęcia. Obydwa dają nam jednak możliwość wykorzystania dodatkowych środków finansowych. Karta kredytowa będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć możliwość korzystania z nich niezależnie od środków zgromadzonych na własnym rachunku bankowym.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon