Karta kredytowa a zdolność kredytowa

09.12.2021

Czy posiadanie karty kredytowej wpływa na zdolność kredytową?

Odnawialny limit w karcie kredytowej może okazać się doskonałym sposobem na sfinansowanie drobnych wydatków, a także podtrzymanie płynności finansowej gospodarstwa domowego czy firmy. Niemniej jednak pojawia się pytanie, czy posiadanie karty kredytowej wpływa w jakiś sposób na zdolność kredytową? Jeśli tak, to w jaki?

Jak działa karta kredytowa?

Mechanizm działania karty kredytowej jest nieco inny, niż tradycyjnego kredytu. Otóż w drugim przypadku kredytobiorca otrzymuje środki finansowe do swojej dyspozycji, zazwyczaj w formie przelewu na konto bankowe. Tymczasem karta kredytowa uprawnia do dokonywania płatności w ramach przyznanego limitu, który ma charakter odnawialny, Tradycyjny kredyt należy spłacać w ratach, w uzgodnionych z bankiem terminach.

Spłata zadłużenia wynikającego z użytkowania karty kredytowej wygląda nieco inaczej, bowiem klient oddaje instytucji pożyczkowej tylko tyle, ile rzeczywiście wykorzystał z przyznanego mu limitu (oczywiście wraz z odsetkami). Po dokonaniu spłaty limit ulega odnowieniu, tymczasem spłata całości udzielonego kredytu oznacza koniec współpracy z bankiem. Co istotne, karty kredytowe oferowane są także przez firmy pożyczkowe, a nie tylko instytucje bankowe, w przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu.

Sprawdź ofertę pozabankowej pożyczki na karcie kredytowej od NetCredit. To wygodne i innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu potrzebne pieniądze będą zawsze na wyciągnięcie Twojej ręki.

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Wielu kredytobiorców zastanawia się, w jaki sposób karta kredytowa może wpływać na zdolność kredytową? Faktem jest, iż samo posiadanie karty nie jest obojętne dla instytucji kredytujących. Szczególnie istotne znaczenie ma ona dla banków. Te bowiem bardzo skrupulatnie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów, biorąc między innymi pod uwagę bieżące zobowiązania, jakie mają oni do spłaty. Pod tym kątem karta kredytowa może obniżać całkowitą zdolność kredytową.

Posiadanie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego obniża bowiem szansę na uzyskanie kredytu. W przypadku karty kredytowej trudno jest oszacować miesięczną kwotę, jaką jej posiadacz będzie musiał oddać instytucji kredytującej – może on wykorzystać cały, przysługujący mu limit, lecz może również w ogóle z niego nie skorzystać w danym okresie. Banki jednak zwykle zakładają, że wykorzystany zostanie limit maksymalny. Posiadanie karty kredytowej może też całkowicie przekreślić szansę na uzyskanie kredytu, jeśli jej posiadacz nie reguluje swoich zobowiązań w terminie.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Karta kredytowa a kredyt hipoteczny

W ostatnich latach banki odnotowują coraz większe zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Aby go uzyskać, należy wykazać się bardzo wysoką zdolnością kredytową, na którą wpływają między innymi:

  • wysokość dochodów oraz ich źródło,
  • ilość osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • wiek i stan cywilny,
  • historia kredytowa.

Choć limity przyznawane w ramach karty kredytowej są stosunkowo niskie, mając na uwadze kwotę kredytu hipotecznego, to sam fakt posiadania karty może w pewien sposób wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej przez bank.

Im więcej zobowiązań finansowych potencjalny kredytobiorca posiada, tym mniejsza szansa na to, że otrzyma kredyt hipoteczny. Z drugiej jednak strony karta kredytowa może pomóc budować dobrą historię kredytową. Ta zaś jest niezbędna do tego, aby bank uznał potencjalnego klienta za wiarygodnego i udzielił mu kredytu. Wystarczy tylko sumiennie spłacać zobowiązania wynikające z użytkowania karty kredytowej.

Dlaczego warto korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa może, lecz nie musi zmniejszać szans na uzyskanie kredytu. Warto pomyśleć o jej założeniu szczególnie w razie chęci budowania pozytywnej historii kredytowej. Jej ogromną zaletą jest minimum formalności, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać dostęp do limitu.

Użytkownicy karty cenią sobie również fakt, iż jest ona bardzo prosta w obsłudze, bowiem płaci się nią dokładnie w ten sam sposób, jak kartą debetową. Dodatkowo karta kredytowa może pomóc w poprawieniu płynności finansowej, z którą wiele osób ma kłopoty pod koniec miesiąca, przed otrzymaniem na konto wynagrodzenia. Umowę karty można w każdym momencie wypowiedzieć, co nie jest takie proste przy tradycyjnym kredycie czy pożyczce.

Sprawdź ofertę pozabankowej karty kredytowej od firmy NetCredit.

 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon