Karta debetowa a karta kredytowa

07.09.2021

Karta kredytowa to rozwiązanie, które już dawno temu zadomowiło się na polskim rynku finansowym. Tymczasem wiele osób wciąż jeszcze nie ma pewności co do tego, na czym dokładnie polega korzystanie z niej. Poniżej znajdziesz szczegółowe omówienie tego czym dokładnie karta kredytowa różni się od tak powszechnej w naszych portfelach karty debetowej. 

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest niczym innym jak tylko środkiem płatniczym, który umożliwia nam zaciągnięcie kredytu na udostępnioną nam wcześniej przez bank kwotę. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z tego rozwiązania, pożyczone pieniądze nie trafią na nasz rachunek bankowy, a zostaną wykorzystane do zapłacenia za zakupy lub usługę. 

Zaciągnięty kredyt możemy spłacić w najbardziej wygodny dla nas sposób. Najkorzystniejsze, finansowo jest spłacenie długu w całości, ponieważ wówczas nie musimy dodatkowo uiszczać opłaty związanej z odsetkami za pozostałą kwotę. Często jednak spłacanie całego zobowiązania nie jest możliwe, dlatego banki czy firmy pożyczkowe oferują tak zwaną kwotę minimalną, która wynosi zwykle 5% całego zobowiązania. Co miesiąc możemy więc spłacić część zobowiązania w formie wygodnej raty, której wysokość nie może być jednak niższa od kwoty minimalnej. 

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa to przedmiot znany praktycznie każdej osobie, która kiedykolwiek posiadała własny rachunek bankowy. Mowa tu bowiem właśnie o najpopularniejszej karcie płatniczej, którą otrzymujemy niemal zawsze przy zakładaniu konta w banku. 

Karta debetowa, w przeciwieństwie do kredytowej, daje nam dostęp wyłącznie do tych środków, które znajdują się na naszym rachunku bankowym. To dokładnie ta karta, z której korzystamy, robiąc codziennie zakupy stacjonarne lub internetowe. Służy ona także do wypłacania gotówki z bankomatu lub wpłacania jej na konto za pomocą wpłatomatów. 

Kiedy na danym rachunku bankowym skończą nam się środki, nie będziemy mogli korzystać z karty debetowej aż do otrzymania kolejnego przelewu lub wolnych środków płatniczych.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Przyglądając się charakterystyce karty kredytowej i karty debetowej bardzo łatwo zauważyć najważniejszą i fundamentalną różnicę pomiędzy nimi. Karta kredytowa umożliwia płacenie w sklepach (zarówno internetowych, jak i stacjonarnych) nawet w sytuacji, kiedy nie mamy na rachunku dostępnych środków. To bardzo wygodne narzędzie, które świetnie sprawdza się w sytuacji, kiedy oczekujemy na przelew, a jednocześnie przydarza nam się nagły wypadek, który wymaga wydania określonej ilości gotówki, której akurat nam brakuje. 

Karta debetowa oraz karta kredytowa to karty płatnicze, które wydawane są w fizycznej formie plastikowych prostokątów, które tak dobrze znamy z własnego portfela. Obydwie wydawane są przez bank. Tutaj w zasadzie kończą się wszystkie podobieństwa. 

Czy kartą kredytową można płacić wszędzie?

Karta kredytowa to zdecydowanie bardzo przydatne narzędzie, które warto mieć w portfelu. Wiele osób jednak zastanawia się, czy korzystanie z niego jest możliwe w każdych warunkach. Na szczęście w dzisiejszych czasach kartą kredytową zapłacimy wszędzie tam, gdzie znajduje się terminal umożliwiający transakcje bezgotówkowe. 

Za co możemy zapłacić kartą kredytową?

  • za codzienne zakupy w sklepie spożywczym
  • za sprzęt elektroniczny
  • za bilety lotnicze i kolejowe
  • za hotel, czy pobyt w hostelu
  • za przesyłkę ze sklepu internetowego

Karta kredytowa to narzędzie, które przybyło do nas ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, w tym kraju istnieje wiele punktów, w których płatności można dokonać wyłącznie za pomocą karty kredytowej. Mowa tu przede wszystkim o pokojach hotelowych, czy wypożyczalniach samochodów.

Amerykańska kultura finansowa każe zakładać, że osoba wiarygodna (czyt. dorosła i samodzielna finansowo) posiada kartę kredytową. Jej brak w najlepszym wypadku budzi konsternację, co nieco zaskakuje naszych rodaków. W Polsce posiadanie karty kredytowej nie jest bowiem aż tak oczywiste. Mimo wszystko pojawiają się punkty, w których akceptuje się jedynie ten środek płatniczy. 

Czy kartą kredytową płacimy tak jak debetową?

Ze strony technicznej płacenie kartą kredytową przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak płacenie kartą debetową. Do karty przypisany jest kod PIN, z którego będziemy musieli skorzystać, przy dokonywaniu transakcji wyższych niż sto złotych. 

W sklepie stacjonarnym kartą kredytową możemy zapłacić w sposób tradycyjny lub zbliżeniowy. Umożliwia ona także zakupy w sklepach internetowych. Wówczas konieczne jest wpisanie naszych danych oraz numeru karty i kodu zabezpieczającego. 

W teorii karta kredytowa umożliwia także wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Eksperci nie zalecają jednak korzystania z tego w sytuacjach, kiedy potrzeba nie jest naprawdę nagląca. Dlaczego? Wszystko rozbija się o wysokie opłaty, które w takich przypadkach naliczane są przez banki. Wypłacanie pieniędzy z bankomatu z rachunku karty kredytowej zwyczajnie się więc nie opłaca. 

Karta kredytowa a debetowa – podsumowanie

Różnica między kartą kredytową a kartą płatniczą jest znaczna. Dotyczy przede wszystkim źródła wykorzystywanych środków finansowych. Kartą debetową zapłacimy wyłącznie w momencie, kiedy na naszym rachunku bankowym znajdują się potrzebne środki. Tymczasem z karty kredytowej można skorzystać awaryjnie nawet w sytuacji, kiedy takich środków nam brakuje. 

Warto jednak pamiętać, że karta kredytowa powinna być wykorzystywana rozsądnie. Umożliwiając nam zaciągnięcie tego typu zobowiązania bank lub instytucja pożyczkowa wykazuje się w stosunku do nas zaufaniem podpartym przez naszą zdolność kredytową. Zakupy kartą kredytową robi się wyjątkowo łatwo, trzeba jednak pamiętać, że tę formę długu trzeba będzie w terminie spłacić. 

Rozsądne korzystanie z karty kredytowej może sprawić, że będzie ona doskonałym uzupełnieniem karty debetowej. Trzeba jednak być świadomym różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami środków płatniczych i w żadnym wypadku nie używać ich zamiennie. Im rozważniej korzystamy z karty kredytowej, tym bardziej wiarygodni jesteśmy w oczach instytucji pożyczkowej lub banku.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon