Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

18.01.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest jak tworzenie solidnych fundamentów dla przyszłych finansowych przedsięwzięć. To proces, który wymaga czasu, odpowiedzialności i przemyślanej strategii. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest pozytywna historia kredytowa, dlaczego jest tak ważna i jakie kroki należy podjąć, aby ją skutecznie zbudować. Zrozumienie tych kwestii może otworzyć przed Tobą drzwi do lepszych warunków kredytowych i finansowej stabilności.

Czym jest pozytywna historia kredytowa?

Pozytywna historia kredytowa to zapis Twoich dotychczasowych doświadczeń ze zobowiązaniami finansowymi, który odzwierciedla Twoją wiarygodność jako pożyczkobiorcy. Zawiera informacje o wcześniejszych i obecnych kredytach oraz pożyczkach pozabankowych, terminowości ich spłat oraz ewentualnych zaległościach. 

Banki i inne instytucje finansowe wykorzystują tę historię, aby ocenić ryzyko związane z udzieleniem Ci kredytu lub pożyczki krótkoterminowej. Dobra historia kredytowa to zatem dowód na to, że jesteś rzetelnym i odpowiedzialnym pożyczkobiorcą, co zwiększa Twoje szanse na uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach.

Czy historia kredytowa faktycznie ma znaczenie?

Twoja historia kredytowa to jedno z pierwszych miejsc, w które zaglądają banki i instytucje pozabankowe przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Instytucje te weryfikują wpisy w bazach dłużników oraz analizują, jak wyglądała Twoja przeszłość kredytowa – czy terminowo spłacałeś zobowiązania, czy miałeś problemy z zadłużeniem. Dobra historia kredytowa to sygnał dla pożyczkodawców, że jesteś osobą godną zaufania, co zwiększa Twoje szanse na uzyskanie pożyczki. Zła historia kredytowa praktycznie przekreśla szanse na uzyskanie finansowania bankowego, a i większość insytucji pozabankowych niechętnie udzieli takiego finansowania. Ze złą historią kredytową, najcześciej pozostają pożyczki bez BIK, które charakteryzują się dużo gorszymi warunkami, aniżeli standardowe pożyczki pozabankowe.

Jak stworzyć pozytywną historię kredytową?

Tworzenie pozytywnej historii kredytowej wymaga konsekwencji i odpowiedzialnego podejścia do finansów:

 • Terminowa spłata zobowiązań: regularne i punktualne spłacanie rat kredytowych i rachunków.
 • Umiarkowane korzystanie z kredytów: unikanie nadmiernego zadłużenia.
 • Utrzymanie długoterminowych relacji kredytowych: korzystanie z jednej karty kredytowej przez dłuższy czas.
 • Monitorowanie historii kredytowej: sprawdzanie swojego raportu kredytowego, aby zapobiec błędom.
Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Co może mieć wpływ na obniżenie historii kredytowej?

Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoją historię kredytową:

 • Opóźnienia w spłatach: nawet pojedyncze opóźnienia mogą zostać odnotowane.
 • Wysokie zadłużenie w stosunku do dochodów: Bardzo wysokie zobowiązania finansowe względem uzyskiwanych dochodów.
 • Krótki staż kredytowy: brak długoterminowej historii kredytowej.
 • Częste zaciąganie nowych pożyczek: może wskazywać na problemy finansowe.

Pamiętaj, że budowanie pozytywnej historii kredytowej to maraton, a nie sprint. Wymaga to cierpliwości i konsekwencji, ale korzyści, które płyną z dobrej historii kredytowej, mogą mieć znaczący wpływ na Twoją przyszłość finansową.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Poprawienie swojej zdolności kredytowej to kluczowy krok w kierunku osiągnięcia stabilności finansowej i uzyskania dostępu do korzystniejszych warunków kredytowych. To proces, który wymaga świadomego zarządzania finansami osobistymi i regularnego monitorowania swojej sytuacji finansowej. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na poprawę zdolności kredytowej.

 • Regularna spłata zobowiązań: terminowe regulowanie rachunków i rat kredytowych to podstawa.
 • Redukcja zadłużenia: staraj się zmniejszać obciążenia długiem, szczególnie te o wysokim oprocentowaniu.
 • Długoterminowe produkty kredytowe: utrzymywanie długotrwałych relacji z instytucjami finansowymi może poprawić Twoją historię kredytową.
 • Unikanie częstego zaciągania nowych kredytów: zbyt częste wnioskowanie o nowe kredyty może być postrzegane jako oznaka niestabilności finansowej.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową w BIK?

Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) jest ważnym krokiem, aby zrozumieć, jak instytucje finansowe widzą Twoją sytuację finansową. Każdy klient indywidualny ma prawo do bezpłatnego raportu raz na pół roku. Wniosek o raport powinien zostać rozpatrzony w ciągu 30 dni od jego złożenia. Oto kilka opcji oferowanych przez BIK:

 • Raport BIK (koszt 49 zł): otrzymujesz pełny przegląd swojej historii kredytowej.
 • Raport i Alerty BIK (koszt 85 zł): oprócz raportu, otrzymujesz alerty SMS przez rok za każdym razem, gdy ktoś wnioskuje o kredyt na Twoje dane.
 • Pakiet BIK na rok (koszt 129 zł): w ramach tego pakietu otrzymasz 6 Raportów BIK i Alerty BIK na rok.

Znajomość swojego profilu kredytowego w BIK pozwala nie tylko na monitorowanie własnej zdolności kredytowej, ale również na szybką reakcję w przypadku potencjalnych prób oszustwa na Twoje dane

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon