Jak uchronić siebie i swoje oszczędności przed inflacją?

26.09.2022
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Rosnąca inflacja sprawia, że pieniądz zaczyna coraz bardziej tracić na wartości. Dlatego też osoby, które posiadają oszczędności, powinny pomyśleć przede wszystkim o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Jak uchronić pieniądze, a tym samym swój dobytek przed inflacją?

Dlaczego nie warto trzymać pieniędzy “w skarpecie”?

Ekonomiści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pieniędzy nie należy trzymać w przysłowiowej skarpecie, nawet jeśli inflacja utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Warto mieć na uwadze, że w ostatnich latach ową skarpetę zamieniliśmy na konta bankowe, zatem powiedzenie to należy obecnie rozpatrywać w tej właśnie perspektywie. Pieniądze, które przechowywane są na koncie osobistym czy oszczędnościowym, a także na lokatach bankowych, zwyczajnie tracą na wartości. Dzieje się tak szczególnie w czasie wysokiej inflacji, która pochłania wypracowane odsetki, powodując dodatkowo spadek wartości realnej naszych oszczędności. Dlatego też możemy usłyszeć, że w czasie inflacji środki są wycofywane z banków, a inwestorzy szukają dla nich innych, bezpieczniejszych produktów, które zapewnią ochronę wartości kapitału. Dodatkowym problemem są niskie stopy procentowe, których ciągłe utrzymywanie staje się jedną z przyczyn rosnącej inflacji. Niskie stopy procentowe powodują, że kredyt tanieje, lecz zarazem oprocentowanie lokat utrzymywane jest na bardzo niskim poziomie.

Inwestycje, które ochronią kapitał

Jak uchronić oszczędności przed inflacją? Przede wszystkim należy ulokować je w inwestycjach, które zapewniają stabilną stopę zwrotu. Dzięki temu mamy możliwość ochrony kapitału, co jest właściwie najważniejszym aspektem. Oczywiście, inwestujemy głównie po to, aby zarabiać, jednak w czasie inflacji musimy liczyć się z niższymi, realnymi zyskami. Które produkty najlepiej ochronią posiadany kapitał? Wśród inwestorów największą popularnością cieszą się nieruchomości. Zakup mieszkania, apartamentu w miejscowości turystycznej czy nawet działki wydaje się być dobrym wyborem w czasie inflacji, zwłaszcza jeśli ceny nieruchomości wciąż pną się w górę. Co więcej, nieruchomość można przeznaczyć na wynajem, dzięki czemu będziemy osiągać dodatkowe zyski. Wadą tego produktu inwestycyjnego jest jednak wysoki kapitał początkowy, jaki musi posiadać inwestor. Ceny nieruchomości rosną, zatem za mieszkanie czy nawet niewielkich rozmiarów garaż trzeba dziś zapłacić naprawdę sporo. Osoby, które nie posiadają tak dużych środków pieniężnych, mogą zainwestować w akcje, które również wydają się być odpowiednim sposobem na ochronę kapitału. Niemniej jednak, inwestowanie w akcje wymaga posiadania pewnej wiedzy oraz doświadczenia w tej materii. Alternatywnym rozwiązaniem jest inwestycja w złoto, które uchodzi za produkt nietracący na wartości. Rzeczywiście, inwestowanie w złoto wydaje się być swego rodzaju bezpieczną opcją, choć należy mieć na uwadze, że w czasie inflacji ceny złota również rosną. 

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Inwestycja dla ostrożnych

Inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem, zaś aby kupić złoto czy nieruchomości musimy posiadać spory kapitał. W co inwestować podczas inflacji, jeśli stronimy od ryzyka inwestycyjnego, a jednocześnie nie posiadamy bardzo dużych środków pieniężnych? Dobrą alternatywą wydają się być obligacje, które indeksowane są o wartość inflacji. Dzięki nim nie zarobimy co prawda wiele, jednak ochronimy oszczędności przed rosnącymi cenami. Co więcej, obligacje uchodzą za stosunkowo bezpieczny produkt inwestycyjny, zwłaszcza jeśli mówimy o obligacjach skarbowych bądź komunalnych. Nieco bardziej ryzykowne są obligacje korporacyjne, które emitowane są przez prywatnych przedsiębiorstwa. Obligacje to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, a więc zróżnicować jego zawartość.

Jak się chronić przed inflacją?

Wiadomo już, co kupić, aby nie stracić na inflacji, pozostaje jednak pytanie, czy w jakiś sposób możemy przed nią chronić swoje pieniądze, które wydatkujemy na co dzień? Nie możemy bowiem polegać wyłącznie na oszczędnościach, warto bowiem mieć pewien zapas pieniędzy, które można w bardzo łatwy sposób odzyskać w razie potrzeby. Pamiętajmy, że lokując je w nieruchomościach czy nawet w obligacjach, uniemożliwiamy sobie dostęp do gotówki na jakiś czas. Jakie więc podjąć kroki, aby podczas inflacji stracić jak najmniej? 

Przede wszystkim utrzymujmy przy sobie pewien niezbędny, lecz niski poziom gotówki. Oceńmy, ile pieniędzy będziemy potrzebować na ewentualne wydatki w ciągu najbliższych kilku miesięcy – na przykład na zakup samochodu czy remont mieszkania. W miarę możliwości warto odłożyć większe inwestycje na nieco spokojniejszy czas. Eksperci radzą, aby w czasie inflacji kupować mniej, co jest sposobem nie tylko na ściągnięcie pieniądza z rynku, ale również na to, aby wydawać mniej pieniędzy, przez co w pewien sposób także je chronić. Pamiętajmy przy tym, aby na bieżąco monitorować sytuację gospodarczą w kraju, bowiem w dzisiejszych czasach inflacja jest zjawiskiem stosunkowo dynamicznym, które w znaczący sposób wpływa na nasze decyzje finansowe. 

 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon