Jak obliczyć odsetki od pożyczki?

27.05.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
  • Czym są odsetki od pożyczki?
  • Jaki jest wzór na obliczenie odsetek od pożyczki?
  • Obliczenie odsetek od pożyczki – praktyczny przykład
  • Co warto zapamiętać na temat obliczania odsetek od pożyczki?

Odsetki to nieodłączny element każdej pożyczki, ale ich wysokość może się znacząco różnić w zależności od oferty. Dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie obliczyć odsetki i świadomie porównywać dostępne na rynku propozycje. W tym artykule wyjaśnimy, czym są odsetki od pożyczki, przedstawimy uniwersalny wzór na ich obliczenie oraz pokażemy praktyczny przykład takiej kalkulacji.

Czym są odsetki od pożyczki?

Odsetki od pożyczki to koszt, jaki ponosi kredytobiorca za możliwość korzystania z pożyczonego kapitału. Stanowią one wynagrodzenie dla pożyczkodawcy za udostępnienie środków finansowych na określony czas. Wysokość odsetek zależy przede wszystkim od kwoty pożyczki, okresu kredytowania oraz oprocentowania.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej (np. umowy pożyczki), ustawy, orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu. Jeśli wysokość odsetek nie jest określona w umowie, zastosowanie mają odsetki ustawowe.

Odsetki od pożyczki mogą być naliczane według oprocentowania stałego lub zmiennego. Oprocentowanie stałe oznacza, że przez cały okres kredytowania wysokość odsetek będzie taka sama. Natomiast przy oprocentowaniu zmiennym, odsetki mogą ulegać zmianie w zależności od wskaźników rynkowych, np. stopy referencyjnej NBP.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Jaki jest wzór na obliczenie odsetek od pożyczki?

Aby obliczyć wysokość odsetek od pożyczki, możemy skorzystać z prostego wzoru matematycznego. Potrzebne nam będą trzy kluczowe informacje: kwota pożyczki, oprocentowanie nominalne w skali roku oraz okres kredytowania wyrażony w miesiącach.

Wzór na obliczenie miesięcznej raty odsetkowej wygląda następująco:

Odsetki = (kwota pożyczki x oprocentowanie nominalne) / 12

Jak to działa w praktyce? Załóżmy, że zaciągamy pożyczkę w wysokości 10 000 zł, z oprocentowaniem nominalnym 9% w skali roku, na okres 12 miesięcy. Podstawiając dane do wzoru otrzymujemy:

  • Odsetki = (10 000 zł x 9%) / 12
  • Odsetki = 900 zł / 12 = 75 zł

Oznacza to, że miesięczna rata odsetkowa w tym przypadku wyniesie 75 zł. Całkowity koszt odsetek przez cały okres kredytowania to 900 zł (75 zł x 12 miesięcy).

Obliczenie odsetek od pożyczki – praktyczny przykład

Spójrzmy na jeszcze jeden przykład, który pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm obliczania odsetek. Powiedzmy, że pożyczamy 5000 zł na 24 miesiące, z oprocentowaniem nominalnym 10% w skali roku.

Podstawiając dane do poznanego wcześniej wzoru mamy:

  • Odsetki = (5000 zł x 10%) / 12
  • Odsetki = 500 zł / 12 = 41,67 zł

Miesięczna rata odsetkowa wyniesie zatem 41,67 zł. Ale ile łącznie zapłacimy odsetek przez 2 lata spłaty? Aby to obliczyć, musimy pomnożyć miesięczną ratę odsetkową przez liczbę miesięcy:

Całkowite odsetki = 41,67 zł x 24 miesiące = 1000 zł

To oznacza, że za pożyczenie 5000 zł na 2 lata, przy oprocentowaniu 10%, całkowity koszt z tytułu samych odsetek wyniesie 1000 zł. Oczywiście do tego dojdą jeszcze inne opłaty, jak prowizja czy ubezpieczenie pożyczki, które także składają się na całkowity koszt zobowiązania.

Co warto zapamiętać na temat obliczania odsetek od pożyczki?

Jak widać, obliczenie wysokości odsetek od pożyczki nie jest skomplikowane. Wystarczy znać kwotę pożyczki, oprocentowanie nominalne oraz okres spłaty i podstawić te dane do odpowiedniego wzoru. Warto jednak pamiętać, że odsetki to tylko jeden ze składników kosztu pożyczki. Aby uzyskać pełen obraz wydatków, trzeba wziąć pod uwagę także pozostałe opłaty oraz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie koszty kredytu.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci tematykę odsetek od pożyczek i pomógł zrozumieć, jak je samodzielnie obliczyć. Pamiętaj, że zawsze warto dokładnie przeanalizować warunki umowy i porównać oferty różnych kredytodawców, zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu zobowiązania. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że wybierasz najkorzystniejszą dla siebie opcję finansowania.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon