Ile kosztuje prawo jazdy w Polsce 2024?

22.03.2023
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Prawo jazdy to dokument, który pozwala na legalne prowadzenie pojazdów na drogach publicznych. Dla wielu osób uzyskanie prawa jazdy jest ważnym krokiem w życiu, umożliwiającym większą niezależność i swobodę poruszania się po drogach. Jednakże, zanim przystąpimy do egzaminu, warto poznać koszty, jakie wiążą się z uzyskaniem upragnionego dokumentu. 

W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie opłaty związane z kursami prawa jazdy oraz egzaminem w Polsce, aby pomóc przyszłym kierowcom w oszacowaniu kosztów i przygotowaniu się na proces zdobywania prawa jazdy kategorii B, umożliwiającego poruszanie się po drogach samochodem osobowym.

Cena kursu na prawo jazdy 2024

Cena kursu na prawo jazdy w Polsce może się różnić w zależności od miasta i regionu, w którym przeprowadzany jest kurs oraz od wybranej szkoły jazdy. Ogólnie jednak, cena kursu kształtuje się na poziomie kilku tysięcy złotych.

Przykładowo, w Warszawie cena kursu na prawo jazdy kat. B może wynosić około 2000-4000 złotych, w zależności od wybranej szkoły jazdy. Z kolei w mniejszych miastach koszt kursu może być nieco niższy i wynosić około 1500-3000 złotych.

Warto jednak pamiętać, że cena kursu na prawo jazdy zwykle obejmuje jedynie lekcje teoretyczne i praktyczne, a do tego dochodzą jeszcze koszty egzaminu teoretycznego (30 złotych) oraz egzaminu praktycznego (140 złotych). Dlatego łączne koszty zdobycia prawa jazdy w Polsce mogą wynosić kilka tysięcy złotych.

Od czego zależy cena kursu na prawo jazdy?

Cena kursu na prawo jazdy zależy od kilku czynników.

  • Miejscowość, w której prowadzony jest kurs – w większych miastach ceny zazwyczaj są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
  • Szkoła jazdy oraz jej renoma na rynku – szkoły jazdy, które cieszą się dobrą opinią i mają wysoki poziom nauczania, zazwyczaj pobierają wyższe opłaty niż szkoły jazdy o mniejszej renomie. 
  • Liczba godzin jazd praktycznych na drodze – koszty kursu mogą być uzależnione od liczby godzin jazdy praktycznej, jakie należy odbyć przed egzaminem praktycznym. Im więcej godzin, tym wyższa cena kursu.
  • Wybrany rodzaj kursu na prawo jazdy – Koszty kursu na prawo jazdy różnią się również w zależności od rodzaju zajęć, które wybierzemy. Zajęcia indywidualne są droższe niż te prowadzone w grupie. Z kolei przyspieszony kurs prawa jazdy również wiąże się z wyższymi kosztami nauki.

 

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Jakie są koszty prawa jazdy, przed przystąpieniem do kursu?

Koszty związane z założeniem elektronicznego profilu kierowcy stanowią pierwszy wydatek związany z uzyskaniem prawa jazdy. Aby otrzymać numer PKK, przyszły kierowca musi zarejestrować wniosek w Wydziale Komunikacji lub złożyć go przez profil zaufany.

Posiadanie Profilu Kandydata na Kierowcę umożliwia rejestrację na szkolenie i zdawanie egzaminu w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego na terenie całego kraju.

Założenie profilu nie wiąże się z opłatą, jednak w celu uzyskania dokumentu, który jest wymagany, trzeba ponieść następujące koszty:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, które wydaje lekarz uprawniony do badań kierowców 
  • aktualna i kolorowa fotografia o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm.

W 2024 roku koszt konsultacji lekarskich i wydania zaświadczenia stwierdzającego zdolność do kierowania pojazdami wynosi około 200 złotych. 

Koszt wizyty w studiu fotograficznym waha się od 30 złotych do 70 złotych w zależności od miejsca, w którym wykonujemy sesję zdjęciową.

Jaka jest cena kursu na prawo jazdy w 2024 roku?

Cena kursu na prawo jazdy w 2024 roku uzależniona jest oczywiście od miejsca, w którym taki kurs będziemy wykonywać. W większych miejscowościach cena ta będzie wyższa niż w mniejszych miejscowościach.

Przedział cenowy kursu na prawo jazdy waha się średnio od 2,800 złotych do nawet 4,000 złotych (tyle trzeba zapłacić w niektórych szkołach jazdy w Warszawie).

Ceny kursów przyspieszonych są zdecydowanie wyższe i oscylują w granicach 5,000 złotych za przyspieszony kurs prawa jazdy.

Co wchodzi w pakiet podstawowy kursu na prawo jazdy 2024?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kurs na prawo jazdy składa się z:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych (wykłady stacjonarne lub kursy online)
  • 30 godzin zająć praktycznych za kierownicą pojazdu

Przed zapisaniem się na kurs warto dokładnie sprawdzić, co obejmuje cena kursu. Należy zwrócić uwagę, czy cena zawiera koszt badania lekarskiego, koszt materiałów dodatkowych oraz czy szkoła jazdy oferuje dodatkowe lekcje.

Jaki jest koszt egzaminu teoretycznego na prawo jazdy 2024?

Koszt egzaminu teoretycznego, który zdajemy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) to 30 złotych. Jeżeli nie uda nam się zdać egzaminu teoretycznego, za każde następne podejście również musimy zapłacić 30 złotych.

Jaki jest koszt egzaminu praktycznego na prawo jazdy 2024?

Koszt egzaminu praktycznego, który zdajemy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) to koszt 140 złotych. Podobnie jak w przypadku egzaminu teoretycznego, jeżeli nie uda nam się zaliczyć egzaminu, każda następne próba będzie kosztowała dokładnie tyle samo.

Ile kosztuje prawo jazdy 2024? Podsumowanie wszystkich kosztów

Koszt prawa jazdy w Polsce to nie tylko wybranie szkoły jazdy i opłacenie w niej kursu. To także między innymi koszty związane z zaświadczeniem lekarskim, wykonaniem prawidłowej fotografii do Profilu Kandydata na Kierowcę, koszty egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Przygotowaliśmy tabelę, w której zebraliśmy wszystkie koszty, które niesie za sobą ubieganie się o prawo jazdy w Polsce.

 

Koszt Opis poniesionego kosztu
200 zł Badanie lekarskie i zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem
30-70 zł Koszt wykonania i wywołania wymaganej fotografii
30 zł Egzamin teoretyczny w WORD
140 zł Egzamin praktyczny w WORD
100 – 150 zł Koszty jazd doszkalających, jeżeli są potrzebne
2800 – 4000 zł Koszty kursu na prawo jazdy w zależności od wybranej szkoły jazdy i miejscowości
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon