Historia kredytowa – czym jest, jak ją sprawdzić?

27.05.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
  • Czym jest historia kredytowa?
  • Jak sprawdzić swoją historię kredytową?
  • Co oznacza zła historia kredytowa?
  • Jak poprawić swoją historię kredytową?
  • Dlaczego warto budować pozytywną historię kredytową?
  • Przyznanie kredytu w banku a historia kredytowa

Historia kredytowa to jedno z tych pojęć, które często przewija się w kontekście ubiegania się o kredyt lub pożyczkę pozabankową. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie jest historia kredytowa i jak duże ma znaczenie przy ocenie naszej wiarygodności przez instytucje finansowe. W NetCredit chcemy, abyś był świadomy tego, co składa się na Twoją historię kredytową i w jaki sposób możesz ją kształtować. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy na ten temat. Dowiedz się, czym jest historia kredytowa, jak ją sprawdzić i dlaczego warto dbać o jej pozytywny obraz.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to swoisty zapis Twojej aktywności jako kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Zawiera ona informacje o wszystkich Twoich zobowiązaniach finansowych – zarówno tych aktualnych, jak i już zakończonych. W historii kredytowej znajdą się dane dotyczące wysokości zaciągniętych kredytów i pożyczek, terminu ich spłaty oraz tego, czy regulowałeś swoje zobowiązania terminowo.

Co ważne, historia kredytowa obejmuje nie tylko klasyczne kredyty bankowe, ale też np. kredyty w rachunku (tzw. debety), karty kredytowe online, kredyty ratalne, a nawet pożyczki pozabankowe. Wszystkie te dane gromadzone są przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), które współpracuje z bankami i innymi instytucjami pożyczkowymi.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Swoją historię kredytową możesz sprawdzić online, za pośrednictwem strony internetowej Biura Informacji Kredytowej (www.bik.pl). Po zarejestrowaniu konta i potwierdzeniu tożsamości, uzyskasz dostęp do swojego raportu BIK. Znajdziesz w nim szczegółowe informacje na temat swoich zobowiązań kredytowych – zarówno tych aktualnych, jak i już zamkniętych.

Raport BIK pozwoli Ci zweryfikować, czy wszystkie dane są prawidłowe i czy nie ma w nim niepokojących wpisów, np. o opóźnieniach w spłacie. Dzięki temu będziesz mógł w porę zareagować, jeśli zauważysz jakieś błędy lub braki. Warto też regularnie monitorować swoją historię kredytową, by mieć pewność, że nikt nie zaciągnął zobowiązania na Twoje dane.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Co oznacza zła historia kredytowa?

Zła historia kredytowa to taka, w której widnieją informacje o problemach ze spłatą zobowiązań – opóźnieniach, windykacji, a w skrajnych przypadkach nawet egzekucji komorniczej. Taki obraz może powstać na skutek faktycznych zaniedbań w regulowaniu kredytów i pożyczek, ale też np. przeoczenia spłaty jednej raty.

Negatywne wpisy w BIK utrzymują się przez długi czas i mogą skutecznie utrudnić lub uniemożliwić zaciągnięcie nowego zobowiązania. Instytucje finansowe postrzegają osoby ze złą historią jako ryzykownych klientów i często odmawiają im finansowania. Dlatego tak ważne jest, by zawsze spłacać swoje długi w terminie, a w razie problemów od razu informować o tym kredytodawcę.

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Choć negatywne wpisy w BIK nie znikają z dnia na dzień, to zawsze można pracować nad poprawą swojej historii kredytowej. Przede wszystkim trzeba uregulować wszystkie zaległości i od tej pory pilnować terminowości spłat. Warto też korzystać z produktów kredytowych w sposób przemyślany i odpowiedzialny.

Dobrym pomysłem na zbudowanie pozytywnej historii może być np. zaciągnięcie niewielkiego kredytu ratalnego i jego wzorowa spłata. Takie świadome działanie pokaże, że jesteś rzetelnym kredytobiorcą. Równie istotne jest, by nie wnioskować o zbyt wiele zobowiązań naraz i nie dopuszczać do powstania zbyt dużego zadłużenia.

Dlaczego warto budować pozytywną historię kredytową?

Dobra historia kredytowa to Twoja przepustka do korzystnych ofert finansowania. Instytucje chętniej pożyczają pieniądze osobom, które mają udokumentowaną zdolność do terminowego regulowania zobowiązań. Dzięki temu możesz liczyć na wyższe kwoty kredytów, lepsze oprocentowanie i atrakcyjniejsze warunki spłaty.

Pozytywna historia w BIK jest szczególnie ważna, gdy staramy się o duże i długoterminowe zobowiązanie, jakim jest np. kredyt hipoteczny. Banki bardzo wnikliwie analizują wtedy naszą wiarygodność kredytową. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o dobre wpisy w BIK, by móc bez przeszkód sfinansować zakup mieszkania czy budowę domu.

Przyznanie kredytu w banku a historia kredytowa

Historia kredytowa to jeden z kluczowych czynników, które banki biorą pod uwagę przy ocenie wniosku kredytowego. Analiza danych z BIK pozwala im oszacować ryzyko związane z udzieleniem finansowania konkretnemu klientowi. Im lepsza historia spłaty poprzednich zobowiązań, tym większe szanse na otrzymanie kredytu na korzystnych warunkach.

Warto pamiętać, że brak historii kredytowej nie dyskwalifikuje z ubiegania się o kredyt. Jednak w takiej sytuacji bank nie ma pewności co do naszych intencji i możliwości spłaty. Dlatego lepiej stopniowo budować swoją historię, by w kluczowym momencie móc pochwalić się pozytywnymi wpisami w BIK.

Jeśli zależy Ci na szybkim dostępie do dodatkowej gotówki, a Twoja historia kredytowa nie jest idealna, warto rozważyć opcję karty kredytowej bez zaświadczeń. W przypadku instytucji pozabankowych wymagania są często mniej restrykcyjne niż w bankach, a decyzja pożyczkowa zapada nawet w 15 minut. 

Pamiętaj jednak, że nawet w NetCredit nie dostaniesz pożyczki bez weryfikacji w BIK czy pożyczki dla zadłużonych. Dlatego zawsze warto pracować nad dobrą historią kredytową, aby móc korzystać z najlepszych ofert finansowania.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon