Debet na koncie - co to jest, kto może z niego skorzystać?

26.09.2022
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Posiadacze rachunków osobistych mogą dowolnie dysponować dostępnymi na nich środkami finansowymi. Niemniej jednak, w przypadku ich wyczerpania, w dalszym ciągu istnieje możliwość dokonywania płatności, o ile tylko właściciel konta zdecyduje się na produkt, jakim jest debet na koncie. Na czym dokładnie polega jego idea?

Co to jest debet?

“Być na debecie”, “Mieć debet” – to pojęcia bardzo często spotykane na co dzień, a pojawiają się najczęściej w mowie potocznej. Przez debet rozumiemy brak środków na koncie, w efekcie czego nie możemy swobodnie dokonywać płatności. Tymczasem w bankowości debetem określa się produkt, który przeznaczony jest dla posiadaczy konta osobistego. Dzięki niemu można dysponować gotówką nawet wtedy, gdy na koncie brakuje środków własnych. W efekcie klient zaciąga swego rodzaju kredyt, który zostanie spłacony, gdy na konto wpłyną pieniądze, pochodzące na przykład z wynagrodzenia. 

Jak działa debet w rachunku bieżącym?

Obecnie niektóre banki oferują swoim klientom rachunek, za pomocą którego mogą oni korzystać z debetu. Istnieje również możliwość “dopisania” go do istniejącego już konta osobistego. Jak dokładnie działa rachunek z debetem? Otóż właściciel konta dokonuje płatności własnymi środkami dopóty, dopóki te nie ulegną wyczerpaniu. Następnie w dalszym ciągu może on płacić za towary bądź usługi, jednak w ramach przyznanego mu limitu. 

Limit ten określany jest kwotowo, zazwyczaj wynosi on kilkaset, maksymalnie kilka tysięcy złotych. Klient, który wykorzysta pewną część przysługującego mu debetu, będzie musiał zwrócić bankowi pożyczone środki pieniężne. Najczęściej spłata odbywa się jednorazowo, gdy tylko pieniądze wpłyną na konto właściciela rachunku. Oczywiście, tego rodzaju pożyczka jest oprocentowana, choć koszty jej zaciągnięcia nie są wysokie, zwłaszcza w przypadku stałych klientów. Ci zaś, którzy zdecydują się na konto z debetem od razu, muszą liczyć się z nieco większymi opłatami.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Odnawialny limit w ramach debetu

Limit, który zostaje ustalony w ramach debetu, ma charakter odnawialny. Aby z niego skorzystać, należy w pierwszej kolejności spłacić poprzednie zadłużenie wraz z odsetkami. Z racji tego, że debet jest bezpośrednio połączony z naszym rachunkiem, bank niejako automatycznie pobiera należne sobie kwoty z naszych wpływów. 

One także decydują o tym, w jakiej wysokości limit zostanie przyznany. Nowi klienci zwykle mogą liczyć na kilkaset złotych, podczas gdy osoby posiadające wysoką zdolność kredytową oraz będą klientami banku przez dłuższy czas, mogą uzyskać nieco wyższe kwoty limitu. Pamiętajmy, że skorzystanie z debetu jest prawem, a nie obowiązkiem właściciela rachunku. W związku z tym niektóre banki w ogóle nie pobierają opłat za przyznanie debetu, w innych przypadkach opłaty są symboliczne. Klient oddaje jedynie faktycznie wykorzystane w danym okresie kwoty, oczywiście wraz z umownymi odsetkami. 

Rachunek z debetem – kiedy warto się na niego zdecydować?

Przejściowy brak środków na koncie znacznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Bywa, że do momentu wypłaty wynagrodzenia pozostaje zaledwie kilka dni, jednak w przypadku braku pieniędzy nie możemy swobodnie dokonywać płatności. Z pomocą przychodzi wtedy debet, w ramach którego możemy zaciągnąć mini kredyt w banku. 

Zazwyczaj debet służy do pokrycia bieżących wydatków, ewentualnie tych nieprzewidzianych. Najczęściej klienci decydują się na niego automatycznie, zakładając konto. W rzeczywistości jest to dobre rozwiązanie, bowiem same opłaty wynikające z utrzymania debetu nie są wysokie, natomiast nigdy nie wiadomo, kiedy dodatkowa gotówka będzie nam potrzebna. Zaletą debetu jest minimum formalności, jakie należy dopełnić, aby go uzyskać oraz stosunkowo łatwa dostępność.

Debet, a karta kredytowa

Debet na koncie bywa utożsamiany z kartą kredytową, jednak warto mieć świadomość, że są to dwa, zupełnie inne produkty finansowe. W pierwszym przypadku mamy bowiem prawo dokonywać płatności zwykłą kartą, a sam limit debetu jest stosunkowo niewielki. 

Zwykle możemy z niego korzystać w krótkim okresie czasu. Natomiast karta kredytowa dedykowana jest osobom, które co jakiś czas potrzebują większego zastrzyku gotówki. Limit na karcie kredytowej może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, w dodatku okres rozliczeniowy jest w tym przypadku nieco dłuższy. 

Pamiętajmy, że o ile debet przyznają banki, o tyle karta kredytowa może zostać wydana także przez instytucję pozabankową, na przykład specjalistyczną firmę pożyczkową. Procedura jej przyznawania jest wtedy uproszczona, a dodatkowo nie trzeba decydować się na innego rodzaju produkty finansowe, na przykład założenie konta osobistego. 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon