Czy karta płatnicza to to samo co karta kredytowa?

09.12.2021

W naszym portfelu coraz częściej znajduje się cała masa różnego rodzaju kart – płatnicze, podarunkowe, kredytowe, debetowe. Wielu osobom naprawdę trudno się w tym połapać. Podpowiadamy, czy karta płatnicza to to samo co kredytowa oraz do czego służy każda z nich.

Co to jest karta płatnicza?

Najbardziej podstawowe narzędzie, z którego korzystamy na co dzień do płacenia w sklepach internetowych i stacjonarnych to właśnie karta płatnicza. Jest ona powiązana z naszym rachunkiem bankowym i za jej pośrednictwem można korzystać ze środków na nim zgromadzonych.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to narzędzie, które działa na zupełnie innych zasadach niż karta płatnicza. Daje nam ona bowiem dostęp do środków, których nie ma naszym koncie bankowym, ale które są nam udostępnione przez bank lub instytucję pozabankową na zasadzie limitu, z którego można korzystać w dowolnym momencie.

Karta płatnicza a karta kredytowa – różnice

A więc – czy karta płatnicza to to samo co kredytowa? Nie. Różnice między nimi są znaczne. Przede wszystkim karta płatnicza daje nam dostęp wyłącznie nie środków, które są dostępne na naszym koncie bankowych.

Karta kredytowa to z kolei forma zobowiązania finansowego. Bank lub instytucja pozabankowa udziela nam pewnego limitu, którego wysokość zależna jest od zdolności kredytowej. Możemy korzystać z niego w dowolnym momencie, a wykorzystane środki nie będą miały żadnego wpływu na pieniądze zgromadzone na naszym rachunku bankowym.

Karta bankomatowa a kredytowa – podobieństwa

Czy między kartą bankomatową a kredytową można znaleźć jakieś podobieństwa? Owszem. Przede wszystkim w kwestiach wizualnych. Obydwie karty nie różnią się od siebie niemal wcale na pierwszy rzut oka. Ich grubość i wymiary są dostosowane do międzynarodowych norm. Znajduje się na nich także imię i nazwisko właściciela, numer karty oraz kod zabezpieczający.

Także mechanika korzystania z karty kredytowej i bankomatowej jest właściwie taka sama. Kartą kredytową płacimy dokładnie tak samo jak bankomatową – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Z obydwu można także korzystać w bankomacie.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Karta płatnicza a karta debetowa

Karta debetowa bardzo często utożsamiana jest ze zwykłą kartą płatniczą podpiętą do konta. W istocie te dwa narzędzia różnią się od siebie dosyć istotną kwestią. Każda karta debetowa jest kartą płatniczą, jednak nie każda karta płatnicza ma funkcje debetowe.

Karta debetowa umożliwia nie tylko korzystanie z dostępnych na koncie środków, ale także pozwala na zrobienie na koncie niewielkiego debetu w momencie, kiedy pieniądze się kończą. Wysokość debetu zależna jest od indywidualnych ustaleń.

Karta debetowa i kredytowa

Czy karta kredytowa i debetowa są ze sobą tożsame? Wiele osób się nad tym zastanawia, ponieważ w gruncie rzeczy obydwa narzędzia umożliwiają korzystanie z pieniędzy, których nie ma na naszym koncie. To prawda, jednak na tym etapie podobieństwa się kończą.

Zasadniczą różnicą między kartami debetowymi i kredytowymi jest to, że te drugie oferują nam limit całkowicie niezależny od żadnego z naszych rachunków bankowych. Kiedy otrzymujemy kartę kredytową, dostajemy także dostęp do oddzielnego rachunku, gdzie znajduje się limit i na który przelewamy pieniądze podczas spłacania go. Tymczasem z debetu możemy korzystać tylko w momencie, kiedy na naszym rachunku bankowym zabraknie środków.

Czy karta płatnicza to to samo co kredytowa? Podsumowanie

Wiemy już, że karta płatnicza zdecydowanie nie jest tym samym, co kredytowa. Nie da się jednak ukryć, że pomiędzy tymi dwoma narzędziami można znaleźć wiele podobieństw. Na pierwszy rzut oka są one nie do odróżnienia. Mechanika płacenia jedną i drugą także się od siebie nie różni.

Zasadnicza różnica tkwi jednak w środkach, z których korzystamy, płacąc obydwiema kartami. W przypadku płatniczej, czy debetowej wykorzystujemy pieniądze, którymi dysponujemy i które dostępne są na naszym koncie. Karta kredytowa natomiast zapewnia nam środki w formie limitu kredytowego, który następnie musimy spłacić.

W NetCredit możesz wnioskować o pozabankową kartę kredytową. Oferujemy pożyczki na karcie kredytowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pieniądze możesz mieć zawsze przy sobie.

To wszystko dzięki osobistej linii kredytowej i własnej karcie, którą otrzymujesz od nas po pozytywnej weryfikacji Twojego wniosku pożyczkowego. Wypełnij jeden prosty wniosek, aby cieszyć się pieniędzmi zawsze pod ręką.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon