Czy karta kredytowa się opłaca?

09.12.2021

Karta kredytowa to narzędzie płatnicze, które możemy znaleźć w portfelach coraz większej ilości Polaków. Wiele osób ciągle ma jednak wątpliwości dotyczące tego, czy takie rozwiązanie jest opłacalne. Postaramy się odpowiedzieć na to ważne pytanie.

Czy warto mieć kartę kredytową?

Karta kredytowa to poręczna i wygodna alternatywa dla kredytu konsumpcyjnego lub pożyczki gotówkowej. Limit udzielany nam przez bank lub instytucje pozabankową może być wykorzystany w dowolnym momencie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że możliwości spłaty zadłużenia również są dosyć elastyczne i można dopasować je do swoich możliwości. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy karta kredytowa się opłaca, nie jest jednak łatwa i często brzmi – to zależy.

Karta kredytowa — wady i zalety

Karta kredytowa, tak jak wszystkie zobowiązania, ma swoje wady i zalety. Wśród najczęściej wymienianych zalet można zaliczyć płynność finansową, którą zapewnia. Posiadając limit, z którego można wygodnie korzystać za pomocą karty, nie musimy już objawiać się nagłych wypadków i trudnych sytuacji, które wymagają uruchomienia dodatkowych kosztów.

Awaria samochodu, czy choroba zwierzęcia tuż przed wypłatą to już nie problem. Dodatkowo kartą kredytową płaci się łatwo i bezpiecznie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? 

Dodatkowe pieniądze w formie limitu na karcie kredytową mogą niekiedy kusić do wykonywania dodatkowych zakupów, które nie zawsze są nam w danym momencie niezbędne. Jeżeli zadłużenie nie zostanie spłacone w okresie bezodsetkowym, generuje to dodatkowe koszta, które w niektórych przypadkach mogą być dosyć dużym obciążeniem.

Karta kredytowa — jakie są najczęstsze obawy?

Przed sięgnięciem po kartę kredytową bardzo często pojawiają się obawy. O ile kwestia silnej woli jest bardzo indywidualna, o tyle naprawdę wiele osób ma wątpliwości dotyczące odsetek i dodatkowych kosztów, które generuje zadłużanie się na karcie kredytowej.

W takich sytuacjach warto jednak wspomnieć o istnieniu tak zwanego okresu bezodsetkowego. Jego długość ustalana jest indywidualnie z bankiem, jednak zazwyczaj wynosi 50 – 60 dni. Jeżeli powstały na karcie dług spłacimy w okresie jego trwania, nie będziemy musieli ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Karta kredytowa — jakie są koszty?

Czasami jednak spłata całego zadłużenia na karcie kredytowej w okresie bezodsetkowym nie jest możliwa. Wówczas można zgłosić się do banku z wnioskiem o rozłożenie płatności na raty. Warto pamiętać, że nie będą to jednak równe kwoty, takie jak w przypadku standardowych kredytów lub pożyczek ratalnych.

Ratalne spłacanie karty kredytowej wiąże się z pojęciem kwoty minimalnej. Oznacza to, że raz w miesiącu na poczet zadłużenia musimy wpłacić dowolną kwotę, która jednak jest ciemniejsza niż rzeczona kwota minimalna. Ile ona wynosi? Zazwyczaj jest to około 5-10% wykorzystanej kwoty limitu, jednak nie mniej niż pięćdziesiąt złotych. Ostateczną decyzję podejmuje jednak zawsze  bank lub instytucja pozabankowa.

Trzeba także pamiętać o prowizjach od wypłaty z bankomatów za pomocą karty kredytowej. Zaleca się ograniczenie tego do sytuacji, kiedy naprawdę nie mamy innego wyjścia. Wysokość prowizji zazwyczaj wynosi 5% wypłacanej kwoty. Bywa jednak powiększana dodatkowo o prowizję operatora konkretnego bankomatu, która może być bardzo róża – od 3 do nawet 10%.

Czy karta kredytowa się opłaca? Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy karta kredytowa się opłaca. Każdy ma bowiem inne potrzeby i upodobania. Z pewnością jest to jednak narzędzie przydatne i wygodne, które może znacznie poprawić naszą sytuację w trudnych chwilach.

Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z karty kredytowej, dysponujemy środkami, które nie są nasze. Warto więc podejść do tego z głową i nie nadużywać tego środka płatniczego. Możliwości spłaty długu są jednak dosyć elastyczne a limity zawsze dopasowywane do naszej zdolności kredytowej. Prawdopodobnie dlatego karta kredytowa to narzędzie, po które z każdym rokiem sięga coraz więcej osób.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon