Co to jest KRD? Za co można do niego trafić?

09.12.2021

Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD, to jedno z biur informacji gospodarczej, które działają w Polsce. Z pojęciem tym spotkał się zapewne każdy, kto kiedykolwiek wnioskował o kredyt bądź pożyczkę, bowiem instytucje kredytujące najczęściej sprawdzają wiarygodność swoich klientów właśnie w krajowym rejestrze dłużników. Jakie dokładnie informacje można tam znaleźć? Kto trafia do baz KRD?

Co to jest krajowy rejestr długów?

Pełna nazwa krajowego rejestru długów brzmi KRD BIG S.A., co oznacza, że jest to jedno z biur informacji gospodarczej (BIG). Instytucja ta zajmuje się gromadzeniem, archiwizowaniem, przetwarzaniem i wreszcie udostępnianiem danych dłużników. KRD działa od 2003 roku, zatem może pochwalić się dosyć bogatą historią. Kojarzony jest negatywnie, niemniej jednak w rejestrze można znaleźć również informacje o dłużnikach, którzy sumiennie spłacają swoje zobowiązania, a nie tylko o tych, którzy zalegają z płatnościami. Co ważne, KRD gromadzi dane nie tylko osób prywatnych, ale również firm.

Kto może trafić do centralnego rejestru dłużników?

Wydaje się, że do baz KRD trafia każdy, kto nie spłaca w terminie swoich zobowiązań finansowych. Niemniej jednak aby znaleźć się na liście dłużników, trzeba spełnić następujące kryteria:

  • zobowiązanie jest efektem stosunku prawnego,
  • łączna kwota zobowiązań jest nie mniejsza, niż 200 zł (w przypadku przedsiębiorstw kwota minimalna wynosi 500 zł),
  • zobowiązanie jest wymagalne przynajmniej od 30 dni,
  • minął miesiąc od przesłania do dłużnika listem poleconym informacji o zamiarze zgłoszenia go do bazy dłużników.

Do KRD może trafić nie tylko osoba, która nie spłaca na czas pożyczek czy kredytów. Dane pochodzą bowiem nie tylko od instytucji finansowych, ale również od urzędów czy innego rodzaju podmiotów publicznych, a także od osób prywatnych. Do centralnego rejestru dłużników może więc trafić osoba, która nie reguluje w terminie:

  • opłat za czynsz,
  • opłat komunalnych,
  • alimentów,
  • opłat urzędowych,
  • mandatów,
  • faktur.
Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Jak sprawdzić KRD?

Sprawdzenie siebie w krajowym rejestrze dłużników jest stosunkowo proste. Należy bowiem zarejestrować się, podając swoje dane osobowe w formularzu. Następnie konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości, po którym można zalogować się do KRD (podając login oraz hasło).

Korzystając z usługi “Sprawdź swój PESEL”, można wygenerować raport KRD o sobie. Dwa razy w roku (a konkretnie raz na pół roku) raport o sobie można pobrać całkowicie bezpłatnie. Dotyczy to jedynie osób fizycznych, bowiem firmy za raport o sobie będą musiały uiścić stosowną opłatę.

Istnieje również możliwość sprawdzenia wiarygodności osoby trzeciej bądź firmy, właśnie poprzez wygenerowanie raportu w KRD. Jak sprawdzić inny podmiot w rejestrze dłużników? W przypadku firm jest to niezwykle proste, ponieważ nie będzie potrzebne żadne upoważnienie. Wystarczy tylko wpisać numer NIP firmy i wygenerować raport. Tymczasem inną osobę fizyczną można sprawdzić jedynie w przypadku posiadania stosownego upoważnienia. Jest ono ważne przez 60 dni od daty wystawienia.

Kto korzysta z centralnego rejestru dłużników?

Baza krajowego rejestru długów jest bezcennym źródłem informacji przede wszystkim dla banków oraz firmy pożyczkowych. Zanim podejmą one decyzję o przyznaniu środków pieniężnych klientowi, sprawdzają jego wiarygodność. Ważne jest dla nich bowiem, czy klient na bieżąco spłaca swoje zobowiązania i to nie tylko te o charakterze kredytowym.

Zwykle posiadanie negatywnej historii w KRD powoduje odrzucenie wniosku o przyznanie kredytu czy pożyczki. Potencjalny klient musi więc w pierwszej kolejności spłacić swoje poprzednie zobowiązania, aby móc zaciągać nowe. Z krajowego rejestru długów korzystają również firmy, które chcą sprawdzić wiarygodność swojego potencjalnego kontrahenta, zanim nawiążą z nim współpracę.

Często rejestr sprawdzają osoby oferujące najem mieszkania, celem sprawdzenia potencjalnego lokatora. Zgodnie z powyższym, KRD służy nie tylko instytucjom finansowym – w rzeczywistości jest to rejestr, z którego może skorzystać każdy – zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot gospodarczy.

Jak usunąć wpis z KRD?

Nie ulega wątpliwości, że figurowanie w rejestrze dłużników negatywnie wpływa przede wszystkim na zdolność kredytową. Osoby, które posiadają niespłacone zobowiązania, często zastanawiają się, czy istnieje jakiś sposób na usunięcie wpisu w KRD? W praktyce umożliwia to jedynie dokonanie zapłaty i zgłoszenie tego faktu przez wierzyciela do KRD. Im szybciej jego należność zostanie uregulowana, tym prędzej negatywny wpis o dłużniku zniknie z rejestru. KRD może na własną rękę usunąć informacje ze swoich baz dopiero wtedy, gdy te się przeterminują.

Zaleca się więc, aby przed złożeniem wniosku o kredyt czy pożyczkę sprawdzić swój status w KRD. Jeśli widnieją w nim niespłacone zobowiązania, najlepiej jak najszybciej dokonać zaległych płatności. Nawet niewielkie opóźnienie w spłacie długu, który opiewa na stosunkowo niewielką kwotę, może okazać się przykre w skutkach dla oceny zdolności kredytowej.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon