Co to jest karta kredytowa?

07.09.2021

Karta kredytowa to rozwiązanie, bez którego wiele osób w ogóle nie wyobraża sobie życia. W Stanach Zjednoczonych jej posiadanie jest równoznaczne z byciem odpowiedzialnym i wiarygodnym finansowo obywatelem. W Polsce również z każdym rokiem przybywa zwolenników karty kredytowej. Poznaj wszystkie jej tajemnice. 

Co to jest karta kredytowa — definicja

Fizycznie karta kredytowa praktycznie nie różni się od standardowej karty debetowej, z której korzystamy podczas codziennych zakupów. Podstawową różnicą są środki, z których wówczas korzystamy. Standardowa karta bankomatowa pozwala nam robić zakupy wyłącznie za pomocą środków dostępnych na rachunku. W przypadku karty kredytowej możemy natomiast skorzystać limitu, którego udziela nam bank lub instytucja pozabankowa.

Z tego powodu karta kredytowa jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku nagłych, czy niespodziewanych wydatków. Jeżeli zepsuł nam się samochód, a dopiero czekamy na wypłatę, możemy zapłacić kartą kredytową a dług spłacić na jeden z dostępnych sposobów. 

Co warto wiedzieć o karcie kredytowej?

Limit na karcie ustalany jest przez bank lub instytucję pozabankową pod wpływem analizy naszej zdolności kredytowej. Jego wysokość może być więc bardzo różna. Z limitu warto korzystać rozsądnie, jednak plan spłaty zadłużenia jest zazwyczaj bardzo elastyczny i dopasowany do naszych możliwości. 

Warto wiedzieć o tak zwanym okresie bezodsetkowym. Jego długość jest uzależniona od indywidualnej oferty, jednak obecnie może wynosić nawet dwa miesiące. A czym dokładnie jest okres bezodsetkowy? Najprościej mówiąc, jest to czas, podczas którego możemy dokonywać zakupów kartą i spłacać wykonany za ich pośrednictwem debet bez dodatkowych kosztów odsetkowych. 

Wszystkich zakupów zazwyczaj nie trzeba jednak spłacać od razu. Większość banków oraz instytucji pozabankowych udzielających pożyczek na karce ustala tak zwaną kwotę minimalną, którą klient może wpłacać na poczet zadłużenia karty w okresie miesiąca. Można więc potraktować to jak bardzo dogodny plan ratalny. 

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Nazwa karty kredytowej

Bardzo ważnym elementem karty kredytowej jest jej nazwa. Znajduje się ona na rewersie, czyli na przedniej stronie naszego plastikowego prostokąta. W rogu zawsze znajduje się nazwa banku lub innej instytucji, która kartę wydała. 

Koniecznym elementem widocznym na awersie karty jest także pełne imię i nazwisko jej posiadacza oraz data, do której (włącznie) będzie ona aktualna. Wszystko jest bardzo czytelne, dlatego nie ma strachu, że w którymś momencie coś przeoczymy. 

Numer karty kredytowej

Bardzo ważnym elementem karty kredytowej jest jej numer. To oryginalny ciąg cyfr przypisany wyłącznie do nas. Jest ona dobrze widoczny i znajduje się na awersie, czyli przedniej stronie karty tuż pod chipem. To zdecydowanie najbardziej wyeksponowany ze wszystkich elementów wizualnych obecnych na karcie. 

Po co jest numer karty kredytowej? Jego główną funkcją jest umożliwienie nam wykonywania zakupów online. Podczas korzystania ze sklepów internetowych musimy wpisać numer karty razem z kodem zabezpieczającym CVC, który znajduje się na jej rewersie. 

Numer katy kredytowej to niepowtarzalny ciąg cyfr. Chociaż na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, niesie on wiele ciekawych danych – zawiera w sobie informacje o naszym rachunku bankowym, instytucji, która wydała kartę oraz o samym banku.

Cechy karty kredytowej

Karta kredytowa ma kształt prostokąta, którego rozmiary są bardzo dokładnie standaryzowane. 

  • grubość wynosi – 0,76 mm
  • szerokość wynosi – 85,6 mm
  • wysokość wynosi – 53,98 mm

Na każdej z kart kredytowych znajduje się mikrochip, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo użytkownika karty. Chroni on przed kopiowaniem pasków magnetycznych i dokonywaniem zakupów bez wiedzy właściciela. 

Obecnie duża część kart kredytowych jest także wyposażona w tak zwany moduł zbliżeniowy, który umożliwia płacenie w sklepach bez podawania PIN-u.

Opłaty za pomocą karty kredytowej dokonywane są dokładnie w taki sam sposób, jak dzieje się to w przypadku kart debetowych i płatniczych. Można korzystać z niej zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Podczas zakupów w sieci konieczne jest wpisanie wszystkich parametrów karty, czyli:

  • numeru karty
  • kodu zabezpieczającego 
  • imienia i nazwiska właściciela
  • daty ważności 

W przypadku zgubienia lub kradzieży karty jej brak trzeba jak najszybciej zgłosić w celu zablokowania. Można zrobić to bezpośrednio w placówce banku lub firmy pozabankowej, ale także przez telefon lub za pośrednictwem bankowości internetowej (na przykład aplikacji), jeżeli oczywiście z niej korzystamy. 

Karta kredytowa — podsumowanie

Karta kredytowa to niesamowicie przydatne narzędzie, które może znacznie wzmocnić naszą płynność finansową. Warto dobrze znać jej cechy i wiedzieć, do czego zostały stworzone wszystkie umieszczone na niej elementy. 

Co ciekawe, coraz więcej odchodzi od standardowego „plastiku” i decyduje się na posiadanie karty kredytowej wyłącznie w formie wirtualnej. Jest to nie tylko rozwiązanie bardziej ekologiczne, ale także pod wieloma względami zdecydowanie wygodniejsze. 

Nowością na rynku finansowym są pożyczki pozabankowe wydawane na karcie kredytowej. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy w jeszcze prostszy sposób korzystać ze środków pieniężnych. Jeżeli zabraknie nam pieniędzy na bieżące wydatki, nie musimy wnioskować o chwilówkę online — zakupy możemy wykonać dzięki wygodnej karcie kredytowej, wydanej przez firmę pozabankową.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon