W jaki sposób budować pozytywną historię kredytową?

20.01.2022

Pozytywna historia kredytowa to pojęcie, z którym z pewnością zetknął się każdy, kto kiedykolwiek wnioskował o kredyt lub pożyczkę. Banki skrupulatnie sprawdzają historię kredytową swoich potencjalnych klientów, zanim zdecydują się pożyczyć im środki finansowe. Nieco mniejsze wymagania stawiają swoim klientom firmy pożyczkowe, jednak one również w pewnym stopniu weryfikują zdolność kredytową klientów,  głównie pod kątem ich historii kredytowej. Jak budować pozytywną historię kredytową?

Czym jest historia kredytowa?

Na początek warto wyjaśnić, co to jest historia kredytowa, bowiem pojęcie to często bywa mylone z pojęciem zdolności kredytowej. Tymczasem na historię kredytową składają się wszelkie zobowiązania finansowe, jakie zaciągnęliśmy w przeszłości. W ich kręgu znajdują się przede wszystkim kredyty oraz pożyczki, natomiast w przypadku firm również faktoring czy leasing. Kredytodawca sprawdza, czy skrupulatnie spłacaliśmy swoje wcześniejsze zobowiązania, a więc czy jesteśmy osobami godnymi zaufania. Historia kredytowa jest elementem zdolności kredytowej, która jest pojęciem znacznie szerszym, ponieważ sprowadza się do oceny nie tylko naszej sumienności, ale również osiąganych dochodów czy ich źródeł. 

Jak budować historię kredytową?

Historię kredytową można budować tylko w jeden sposób, a mianowicie zaciągając różnego rodzaju zobowiązania kredytowe lub pożyczkowe. Instytucje kredytujące muszą bowiem mieć pewność, komu pożyczają środki finansowe; nie chcą one nawiązywać współpracy z osobami nierzetelnymi, które nie spłacają swoich zobowiązań w terminie. Budowanie historii kredytowej wcale nie musi się wiązać z nieprzerwanym wręcz zaciąganiem pożyczek. Wręcz przeciwnie – wystarczy chociażby kupić coś na raty, aby rozpocząć budowanie historii kredytowej. Jeśli nie chcemy przy tym narażać się na znaczne koszty, to możemy skorzystać z oferty rat zero procent, które od czasu do czasu oferują niektóre sklepy. 

Gdy posiadamy już jakieś zobowiązania finansowe, należy sumiennie spłacać raty w wyznaczonych terminach. Jest to najważniejszy element budowania historii kredytowej. Dobrze jest przy tym mierzyć siły na zamiary, a więc nie zaciągać zobowiązań, których później nie będziemy w stanie spłacić. Co ważne, zawsze należy udzielić zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie, dzięki którym instytucje kredytowe będą miały dostęp do naszej dobrej historii kredytowej.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Kontrola nad zobowiązaniami

Głównym zadaniem kredytobiorcy jest kontrolowanie swoich zobowiązań finansowych oraz spłacanie rat w terminie. W życiu jednak zdarzają się różne sytuacje, w których możemy nie być w stanie uregulować naszych zobowiązań na czas. Wtedy też nie warto czekać – najlepiej od razu negocjować z instytucją pożyczkową nowe warunki spłaty. Dzięki temu unikniemy tworzenia negatywnej historii kredytowej. Osoby, które posiadają w danym czasie więcej, niż jedno zobowiązanie finansowe, powinny zwrócić szczególną uwagę na dokonywanie płatności rat w terminie. W natłoku codziennych obowiązków łatwo bowiem zapomnieć o uregulowaniu jednej z rat, a to może mieć poważne konsekwencje pod kątem budowania historii kredytowej.

Chcesz budować pozytywną historię kredytową, a przy tym mieć pewność, że potrzebne pieniądze będziesz mieć zawsze pod ręką? Sprawdź wyjątkową ofertę od NetCredit, polegającą na pożyczce odnawialnej na karcie kredytowej.

Dlaczego historia kredytowa jest tak ważna?

Pozytywna historia kredytowa w bik, czyli w Biurze Informacji Kredytowej, znacznie zwiększa szansę na uzyskanie kredytu czy pożyczki. Tymczasem negatywna historia kredytowa może spowodować odmowę przyznania środków finansowych, ponieważ instytucja kredytująca nie może oczekiwać spłaty pożyczki czy kredytu od klienta, który nie uregulował w terminie swoich poprzednich zobowiązań. 

Niebezpieczny jest również brak historii kredytowej, bowiem banki czy firmy pożyczkowe nie chcą być pierwszymi, które przekonają się o wiarygodności bądź nieuczciwości klienta. Otrzymanie kredytu czy pożyczki przy braku zdolności kredytowej jest co prawda możliwe, jednak należy liczyć się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów kredytowania, które są niejako zapłatą na ryzyko ponoszone przez instytucję pożyczkową. 

Dlatego też o wiele lepiej zawczasu zaciągać drobne zobowiązania finansowe (i spłacać je w terminie), co pomoże budować dobrą historię kredytową.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon