Pożyczka na fotowoltaikę - jak uzyskać pożyczkę?

21.01.2022

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą popularność zarówno wśród właścicieli domów wolnostojących, jak i przedsiębiorców czy nawet spółdzielni mieszkaniowych. Choć dzięki fotowoltaice można korzystać z alternatywnego źródła energii, jakim jest słońce, to jednak instalacja paneli pociąga za sobą duże koszty, których zazwyczaj nie są w stanie pokryć z własnej kieszeni osoby prywatne. Niezbędne środki można pozyskać dzięki pożyczce na fotowoltaikę. W jaki sposób ją uzyskać i komu jest dedykowana?

Czym jest pożyczka na fotowoltaikę?

Sam mechanizm działania fotowoltaiki jest stosunkowo prosty – ma ona za zadanie pozyskać energię słoneczną, a następnie przetworzyć ją na prąd, z którego mogą korzystać domownicy bądź pracownicy firm. Fotowoltaika pozwala więc pozyskać darmową, a co najważniejsze, ekologiczną energię pochodzącą ze słońca. Dzięki temu jest niezwykle przyjazna środowisku naturalnemu. 

Niemniej jednak problem mogą stanowić koszty, z jakimi wiąże się zamontowanie instalacji. Szacuje się, że wynoszą one średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gospodarstwa domowe mogą co prawda pozyskać liczne dotacje, lecz i tak muszą z własnej kieszeni wyłożyć sporo pieniędzy. Z pomocą przychodzi im pożyczka na fotowoltaikę, dzięki której można pokryć koszty związane z:

  • audytem energetycznym,
  • zakupem paneli i innego rodzaju materiałów,
  • zamontowaniem paneli.

Pożyczka na fotowoltaikę może opiewać na różne kwoty, w zależności od potrzeb klienta. Spłacana jest w wygodnych, miesięcznych ratach, na których wysokość wpływ na również oprocentowanie pożyczki oraz prowizja, którą pobiera firma pożyczkowa.

Jak ubiegać się o pożyczkę na fotowoltaikę?

Procedura ubiegania się o pożyczkę na fotowoltaikę w firmie pożyczkowej jest niezwykle prosta. Wystarczy bowiem wypełnić wniosek, który znajduje się na stronie internetowej wybranej firmy pożyczkowej. We wniosku podaje się dane osobowe pożyczkobiorcy oraz wybrane dane z dowodu osobistego. Klient musi również oświadczyć, że posiada źródło dochodów, dzięki którym będzie mógł spłacić pożyczkę.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Nie ma natomiast konieczności dostarczania zaświadczeń o dochodach ani dokumentacji związanej z planowanym przedsięwzięciem, czyli montażem paneli fotowoltaicznych. Po wypełnieniu wniosku klient będzie musiał przejść procedurę weryfikacyjną – polega ona na zalogowaniu się do bankowości internetowej i wykonaniu przelewu na symboliczną kwotę. Firma pożyczkowa może dzięki temu upewnić się, że we wniosku zostały podane właściwe dane osoby, która wnioskuje o pożyczkę. Po pozytywnej weryfikacji wniosku, środki pieniężne można otrzymać nawet w kilka chwil.

Kto może uzyskać pożyczkę na fotowoltaikę?

Pożyczka na fotowoltaikę może być przyznana osobie, która:

  • ma ukończone 18 lat i posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • posiada konto w polskim banku,
  • legitymuje się ważnym dowodem osobistym,
  • posiada obywatelstwo polskie.

Firmy pożyczkowe sprawdzają również historię kredytową swojego klienta, chcąc upewnić się, że nie posiada on niespłaconych w terminie długów. Ci, którzy w momencie wnioskowania o pożyczkę spłacają zaległe zobowiązania, nie mogą liczyć na pozyskanie finansowania. 

W pierwszej kolejności trzeba bowiem uregulować powstałe zaległości. Firma pożyczkowa nie wymaga podania, na co dokładnie zostaną przeznaczone środki. Z finansowania mogą więc skorzystać osoby planujące montaż paneli fotowoltaicznych oraz te, które są już w trakcie prac, jednak nie mają środków na ich terminowe dokończenie.

Pożyczka na fotowoltaikę, a dotacja i ulga podatkowa

Warto mieć świadomość, że pożyczka na fotowoltaikę nie jest formą dotacji, jednak może stanowić jej uzupełnienie. Tego rodzaju przedsięwzięcia są bowiem dotowane przez państwo oraz przez samorządy. 

Firmy pożyczkowe to podmioty prywatne, które udzielają finansowania, lecz ma ono charakter zwrotny. Niemniej jednak pożyczka na fotowoltaikę może zostać przyznana niezależnie od tego, czy klientowi udało się uzyskać dotację celową, czy też nie. 

Firmy nie wymagają bowiem przedstawiania dodatkowej dokumentacji, w przeciwieństwie do banków, które w ostatnim czasie również wychodzą z propozycją udzielania pożyczek i kredytów na fotowoltaikę. Co ważne, pożyczka nie wpływa też na możliwość dokonywania odliczeń podatkowych. 

Osobom fizycznym przysługuje bowiem ulga termomodernizacyjna, z której mogą skorzystać, sporządzając roczne zeznanie podatkowe. Nie mają one prawa do odliczenia pozyskanych dotacji, lecz środki pochodzące z pożyczki jak najbardziej można ująć w deklaracji.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon