Miesięczne wydatki na jedzenie – ile kosztuje wyżywienie jednej osoby?

26.06.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Koszty jedzenia stanowią istotną część domowego budżetu. Dla wielu osób planowanie miesięcznych wydatków na wyżywienie może być wyzwaniem. W tym artykule przedstawiamy szczegółowy przegląd średnich kosztów jedzenia dla jednej osoby w 2024 roku, czynniki wpływające na te wydatki oraz praktyczne wskazówki, jak je ograniczyć.

Jakie są średnie koszty jedzenia dla jednej osoby 2024?

W 2024 roku średnie miesięczne koszty wyżywienia jednej osoby mogą się znacznie różnić w zależności od stylu życia, preferencji dietetycznych i miejsca zamieszkania. W Polsce, przeciętne miesięczne wydatki na jedzenie wynoszą około 500-1000 zł dla jednej osoby.

Osoby, które preferują gotowanie w domu i wybierają tańsze produkty, mogą zmieścić się w dolnej granicy tego przedziału. Natomiast osoby, które często jedzą na mieście, wybierają produkty ekologiczne lub specjalistyczne diety, mogą wydać znacznie więcej, nawet do 2000 zł miesięcznie.

Od czego zależą miesięczne wydatki na jedzenie?

Miesięczne wydatki na jedzenie zależą od wielu czynników, które mogą wpływać na ostateczny koszt wyżywienia. Oto najważniejsze z nich:

 • Styl życia: Osoby prowadzące aktywny tryb życia, często jedzące na mieście czy korzystające z cateringu dietetycznego, będą miały wyższe koszty wyżywienia.
 • Preferencje dietetyczne: Specjalistyczne diety, takie jak wegańska, bezglutenowa czy keto, często wiążą się z wyższymi kosztami.
 • Lokalizacja: Ceny żywności mogą się różnić w zależności od regionu kraju. W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny mogą być wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
 • Rodzaj zakupów: Wybór produktów luksusowych, ekologicznych czy importowanych znacząco podnosi koszty.
 • Zakupy w promocji: Osoby korzystające z promocji i kupujące hurtowo mogą obniżyć miesięczne wydatki na jedzenie.
 • Przygotowywanie posiłków: Gotowanie w domu jest zazwyczaj tańsze niż jedzenie na mieście czy zamawianie jedzenia z restauracji.
Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Jak ograniczyć miesięczne wydatki na jedzenie?

Ograniczenie wydatków na jedzenie nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych potraw czy jakości. Istnieje wiele skutecznych sposobów na zmniejszenie kosztów wyżywienia bez utraty smaku i wartości odżywczych.

Planuj posiłki

Planowanie posiłków na cały tydzień pozwala na dokładne określenie, jakie produkty są potrzebne, co pomaga unikać nieprzemyślanych zakupów. Sporządzenie listy zakupów i trzymanie się jej podczas wizyty w sklepie to skuteczny sposób na kontrolowanie wydatków. Ponadto, posiłki mogą być gotowane na kilka dni (np. 2-3 dni), co stanowczo powinno zredukować koszty miesięcznych wydatków.

Korzystaj z promocji i programów lojalnościowych

Warto śledzić promocje w supermarketach i korzystać z kart lojalnościowych, które oferują zniżki i rabaty. Zakupy w większych ilościach, zwłaszcza produktów o długim terminie ważności, mogą również przyczynić się do obniżenia kosztów.

Gotuj w domu

Gotowanie w domu jest znacznie tańsze niż jedzenie na mieście. Przygotowywanie posiłków samodzielnie daje również większą kontrolę nad jakością i ilością składników. Dodatkowo, gotowanie w większych ilościach i mrożenie porcji na później to świetny sposób na oszczędność czasu i pieniędzy.

Unikaj marnowania jedzenia

Marnowanie jedzenia to jeden z głównych powodów niepotrzebnych wydatków. Warto planować zakupy w taki sposób, aby unikać nadmiaru produktów, które mogą się zepsuć. Kreatywne wykorzystywanie resztek i przemyślane gotowanie pozwala na maksymalne wykorzystanie zakupionych produktów.

Co zrobić, gdy brakuje na miesięczne wydatki?

Jeżeli napotkasz trudności z pokryciem miesięcznych wydatków na jedzenie, z pomocą może przyjść pozabankowa karta kredytowa od Net Credit. Nasza wirtualna karta kredytowa jest produktem, za który płacisz jedynie prowizję od wykorzystanego limitu. Jeżeli nie korzystasz z limitu, karta jest całkowicie bezpłatna, nie ma żadnych dodatkowych opłat, wypłaty z bankomatów i transfery pieniężne są BEZPŁATNE.

Standardowe koszty przedstawiają się następująco:

 • 11% prowizji od wykorzystanego limitu w każdym okresie rozliczeniowym.
 • 0 zł za wydanie i obsługę karty.
 • 0 zł za aktywację i zastrzeżenie karty.
 • 0 zł za wcześniejsze zakończenie umowy.
 • 0 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatu.
 • 0 zł za płatności internetowe (Google Pay, Apple Pay) i przelewy z rachunku karty.
 • Darmowe płatności zbliżeniowe.

Podsumowując, miesięczne wydatki na jedzenie mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Jednak dzięki odpowiedniemu planowaniu, korzystaniu z promocji i gotowaniu w domu można znacząco obniżyć te koszty. W sytuacjach nagłych, kiedy brakuje środków na podstawowe wydatki, pomocna może być karta kredytowa od ręki, która oferuje korzystne warunki użytkowania.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon