Gdzie można wymienić uszkodzony banknot na nowy?

26.06.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Uszkodzenie banknotu to sytuacja, z którą każdy może się spotkać. Co zrobić, gdy nasz środek płatniczy zostanie przypadkowo podarty, poplamiony lub uszkodzony w inny sposób? W naszym artykule dowiesz się, czy można wymienić uszkodzony banknot, gdzie można tego dokonać oraz jakie są zasady dotyczące wymiany uszkodzonych pieniędzy. Przeczytaj nasz przewodnik, aby poznać wszystkie niezbędne informacje i uniknąć problemów z uszkodzonymi banknotami.

Czy można wymienić uszkodzony banknot?

Uszkodzony banknot można wymienić. Banknoty, które uległy zniszczeniu, nadal mogą zostać wymienione, o ile spełniają określone kryteria. Zgodnie z wytycznymi Narodowego Banku Polskiego (NBP), banknot musi zachować pewien procent swojej oryginalnej powierzchni, aby mógł zostać wymieniony. W przypadku, gdy banknot został podarty, poplamiony, przypalony lub w inny sposób uszkodzony, ale wciąż jest możliwe jego zidentyfikowanie, możemy udać się do odpowiedniej placówki w celu wymiany.

Gdzie można wymienić uszkodzone pieniądze?

Uszkodzone pieniądze można wymienić w kilku miejscach. Przede wszystkim, każdy oddział Narodowego Banku Polskiego przyjmuje uszkodzone banknoty. Oprócz NBP, wymiany można dokonać również w placówkach dowolnego banku komercyjnego, który ma podpisaną umowę z NBP dotyczącą wymiany uszkodzonych środków płatniczych. Proces ten jest prosty i z reguły nie wymaga wielu formalności. Warto jednak wcześniej upewnić się, że bank, do którego się udajemy, oferuje taką usługę.

W którym banku można wymienić uszkodzony banknot?

Uszkodzony banknot można wymienić w placówce Narodowego Banku Polskiego lub w dowolnym banku komercyjnym, który współpracuje z NBP w zakresie wymiany uszkodzonych środków płatniczych. Banki takie jak PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska i wiele innych oferują możliwość wymiany uszkodzonych banknotów na nowe. Warto skontaktować się z wybraną placówką bankową przed wizytą, aby upewnić się, że posiadają oni odpowiednie procedury i będą w stanie przeprowadzić wymianę na miejscu.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Czy uszkodzony banknot może stracić na wartości?

Uszkodzony banknot może stracić na wartości, w zależności od stopnia uszkodzenia. Zgodnie z wytycznymi NBP, jeśli banknot zachował od 45 do 75 procent pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, wówczas zostanie wymieniony za połowę jego nominalnej wartości. Na pełną wartość banknot można liczyć wtedy, gdy zachowało się ponad 75 procent jego powierzchni. W przypadku, gdy uszkodzenia są poważniejsze, banknot może nie zostać wymieniony na nowy.

 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon